Europa Wiadomości

Rosjanie żądają od Czechów “zwrotu” pomnika Iwana Koniewa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal defence24.pl minister obrony Rosji Siergiej Szojgu skierował list do swego czeskiego odpowiednika Lubomira Metnara z prośbą o jak najszybsze przekazanie Rosji pomnika radzieckiego marszałka Iwana Koniewa, zdemontowanego w jednej z dzielnic Pragi.

Rosja jest gotowa pokryć koszty operacji — dodał Szojgu. W liście, którego tekst ministerstwo obrony Rosji opublikowało w czwartek wieczorem, minister napisał, że jego kraj “nie może pozostać obojętny” wobec usunięcia pomnika. “Proszę Pana o jak najszybsze przekazanie pomnika Federacji Rosyjskiej. Oczekujemy informacji o miejscu i czasie jego przekazania” – zaapelował Szojgu.

Wyraził także ubolewanie z powodu decyzji samorządu lokalnego w Pradze o demontażu pomnika. Nazwał Koniewa “bohaterem i wyzwolicielem Europy i samej Pragi z rąk nazistów” podczas II wojny światowej i zapewnił, że dowodzona przez marszałka operacja “uratowała życie setkom tysięcy Czechów”.

Koniew wyzwalał Pragę w 1945 r., a później uczestniczył m.in. w stłumieniu Powstania Węgierskiego w 1956 roku. Pomnik w Pradze, na mocy władz dzielnicy Praha 6 zdemontowany został przed tygodniem. Ma trafić do muzeum XX wieku, które władze czeskiej stolicy zamierzają stworzyć.

A niech go biorą…

Źródło: defence24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!