Europa Polska Wiadomości

Rosjanie są pod wrażeniem modernizacji polskiej armii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W opublikowanej wczoraj analizie rosyjskiego portalu Lenta.ru opisywane są plany dotyczące zakupu przez polskie siły zbrojne nowoczesnych myśliwców, pocisków manewrujących i okrętów podwodnych. Polska – jak podkreśla – “ogłosiła i częściowo zrealizowała szereg kosztownych programów wojskowych”, a “obok odnowienia obrony przeciwlotniczej aktywnie inwestuje w wojska lotnicze”.

Programy modernizacji wojskowej uruchamiane w Polsce robią wrażenie” – ocenia komentator. Zwraca uwagę, że od połowy lat 90. XX w. wydatki w Polsce na obronność wahały się wokół 1,9 proc. PKB, w 2015 r. wzrosły do 2,14 proc., a w przyszłości mają być utrzymane na poziomie 2,5 proc. PKB.

Lenta.ru zaznacza, że Polska jest szóstą co do wielkości gospodarką Unii Europejskiej i – jak dodaje – “niewątpliwym liderem Europy Wschodniej, który teraz demonstruje również ambicje wojskowo-polityczne”. Portal wyraża przekonanie, że Polsce zależy także, by stać się “partnerem regionalnym numer jeden” w relacjach z USA i “priorytetowym odbiorcą pomocy wojskowej i zaawansowanego uzbrojenia”.

Opisując polską obronę przeciwlotniczą komentator ocenia jako przestarzałe dawne radzieckie przeciwlotnicze zestawy S-125M czy S-200WE. Tak więc – zaznacza – “na pierwszy rzut oka zakup Patriotów stanowi istotne wzmocnienie”.

Lenta.ru ocenia, że wojskowi rosyjscy wychodzą z założenia, iż w sytuacji zagrożenia wschodnioeuropejskie kraje należące do NATO zostaną dodatkowo wzmocnione przez sojuszników. Uważają oni za “bodajże oczywiste” – pisze komentator – rozmieszczenie w Europie Wschodniej środków obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, jak Patriot i THAAD.

“Z tego względu na pytanie o konsekwencje programu Wisła można odpowiedzieć na pierwszy, pobieżny rzut oka następująco: czy wzmocni to istotnie obronę przeciwlotniczą Polski? Tak, wzmocni. Czy wpłynie na planowanie wojskowych rosyjskich w Europie Wschodniej? Zostanie uwzględnione i zaangażuje określone siły” – konkluduje Lenta.ru.

Źródło: wiadomości.onet.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!