Wiadomości

Rosjanie przerzucili na Białoruś samoloty zdolne do przenoszenia rakiet hipersonicznych typu Kindżał

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ze zdjęć satelitarnych wynika, że rosyjskie wojska przerzuciły na Białoruś myśliwce przechwytujące MIG-31K Foxhound – twierdzi brytyjski wywiad. Samoloty te są zdolne do przenoszenia rakiet hipersonicznych typu Kindżał.

Z danych brytyjskiego ministerstwa obrony wynika, że na zdjęciach satelitarnych wykonanych 17 października widać dwa samoloty przechwytujące MiG-31K stacjonujące na białoruskim lotnisku w Moczuliszczach pod Mińskiem. Obok tych maszyn w ziemnym umocnieniu przechowywany był duży kontener.

„Według wszelkiego prawdopodobieństwa kanister ma związek z wystrzeliwanym z powietrza pociskiem balistycznym typu Kindżał, wielkogabarytową amunicją, do której przenoszenia przystosowany jest wariant MiG-31K” – czytamy w komunikacie.

Zdaniem brytyjskiego wywiadu operacja ma przedstawić Białoruś jako kraj coraz bardziej zaangażowany w wojenne operacje. Brytyjskie służby przypominają, że Rosjanie sporadycznie używają tych rakiet podczas wojny na Ukrainie, ale ich zapasy są bardzo ograniczone. Rakiety typu Kindżał znajdują się na wyposażeniu rosyjskiego lotnictwa od 2018 roku.

Hiperdźwiękowy rakietowy kompleks lotniczy Ch-47M2 Kindżał to najnowszy typ pocisku w służbie rosyjskiej. Od momentu przyjęcia do służby w 2018 roku wyprodukowano ich zaledwie kilkadziesiąt. Ch-47M2 ma głowicę bojową o masie 500 kg i prędkość pocisku od 3,5 tys. do ponad 12 tys. Km/h. Po wystrzeleniu z samolotu rakieta wznosi się na dużą wysokość w górne warstwy atmosfery. A podczas podejścia do celu może osiągnąć prędkość ok. 12 tys. km/godz.

„Charakterystyka taktyczna i techniczna tego pocisku nie pozwala istniejącym w Siłach Zbrojnych Ukrainy środkom obrony przeciwlotniczej na jego skuteczne wykrycie i zniszczenie” – podaje dowództwo sił powietrznych Ukrainy. O użyciu pocisków Kindżał w atakach na Ukrainę poinformowano po raz pierwszy w marcu. Celem był wówczas podziemny magazyn rakiet i amunicji lotniczej w Delatynie w obwodzie iwanofrankowskim na zachodzie kraju.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!