Wiadomości

Rosjanie poparli zmiany w konstytucji, Putin będzie mógł zawalczyć o kolejną kadencję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

​Znacząca większość Rosjan poparła w referendum propozycje zmian w konstytucji – wynika z danych przedstawionych po podliczeniu 99,9 proc. protokołów. Dzięki reformie najważniejszego państwowego dokumentu prezydent Rosji Władimir Putin będzie mógł rządzić jeszcze przez dwie kadencje.

77,93 proc. Rosjan zagłosowało za poprawkami do konstytucji. Przeciwnych było 21,26 proc. Frekwencja w całym kraju wyniosła z kolei 65 proc. Najbardziej zgodni ws. zmian byli mieszkańcy Tuwy (96,79 proc. poparło poprawki) oraz Czeczenii (97,92 proc.).

Tylko w jednym regionie Rosji mieszkańcy w większości opowiedzieli się przeciwko reformom. W północnym Nienieckim Okręgu Autonomicznym spośród ponad 20 tys. osób, które wzięły udział w głosowaniu, propozycjom reform sprzeciwiło się 53 proc. Niewielki region (mieszka tam 44 tys. ludzi) jest skonfliktowany z władzą, która próbuje połączyć okręg z Archangielskiem (którego populacja wynosi 1,1 mln osób).

Zmiany w konstytucji zaproponował w styczniu sam Władimir Putin. Początkowo chodziło o ustalenie podziału kompetencji między prezydentem, parlamentem i rządem oraz kwestie świadczeń socjalnych. Z czasem zaczęły dochodzić kolejne poprawki.

Jedna ze zmian przewiduje, że ta sama osoba może pełnić urząd prezydenta maksymalnie przez dwie kadencje. Wprowadzono jednak zapis, że w przypadku osoby zajmującej stanowisko w momencie przyjęcia poprawek, jej kadencje zaczynają być liczone od nowa. Obecnie Władimir Putin pełni swoją ostatnią kadencję według zasad „starej” konstytucji. Zmiany zezwalają mu na ubieganie się o kolejne kadencje po 2024 roku. Sam prezydent Rosji nie wykluczył, że tak też zrobi.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!