Wiadomości

Rosjanie planują obchody Dnia Zwycięstwa w Warszawie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We wtorek, czyli w obchodzonym w Rosji Dniu Zwycięstwa, ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew zamierza złożyć wieniec na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Ambasada zwróciła się do polskich władz z prośbą o „organizację ochrony porządku publicznego” – dowiedział się Onet.

Z informacji Onetu wynika, że również w tym roku Andriejew zamierza pojawić się na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. „9 maja Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew wraz z pracownikami rosyjskiej Ambasady planuje złożyć wieńce na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Tego że dnia odbędzie się przyjęcie dyplomatyczne z okazji Dnia Zwycięstwa” (pisownia oryginalna – red.)„ – poinformowała Onet rosyjska ambasada w Warszawie. Rosjanie przekazali też, że jeszcze w kwietniu wysłali notę do polskiego MSZ, w której poinformowali o swoich planach i „zwrócili się z prośbą do władz polskich o organizację ochrony porządku publicznego”.

Rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina potwierdził, że nota wpłynęła do resortu i poinformował, że „MSZ nie rekomendowało, by w/w uroczystości się odbyły” — przekazał. „Co do pozostałych kwestii, to Cmentarz — Mauzoleum nie jest w jurysdykcji MSZ” — dodał rzecznik. Formalnie cmentarzem zarządza wojewoda mazowiecki.

Z kolei rzeczniczka urzędu miasta Warszawy przekazała, że do ratusza nie wpłynęło żadne zgłoszenie dotyczące zgromadzenia w tym miejscu 9 maja, jednocześnie zaznaczając, że do złożenia kwiatów na cmentarzu nie jest wymagana zgoda. – Dotarły do nas natomiast nieoficjalne informacje, że planowane są tam uroczystości z udziałem ambasadora Rosji, więc ze względu na to, że może to wzbudzać jakieś protesty, przekazaliśmy tę informację policji – przekazała Monika Beuth.

/onet.pl, wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!