Polska Wiadomości

Rosjanie masowo wybierają pieniądze z banków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal tvp.info w lutym Rosjanie wypłacili z kont bankowych około 1,2 bln rubli (około 49 mld zł), co stanowi około 3,5 proc. wszystkich depozytów – poinformowało Radio Swoboda, powołując się na dane rosyjskiego Banku Centralnego.
Rozgłośnia podkreśla, że jest to największy odpływ środków z depozytów od co najmniej 14 lat. W październiku 2008 r. w szczytowym momencie światowego kryzysu finansowego, Rosjanie zabrali ze swoich kont 6 proc. wszystkich depozytów, ale w liczbach bezwzględnych kwota ta była mniejsza niż teraz.

Jak zauważa bank centralny, największy odpływ środków z rachunków bankowych nastąpił w ostatnim tygodniu lutego, po rozpoczęciu zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę.

Bank centralny twierdzi, że podjęte środki, w szczególności podwyżka podstawowej stopy procentowej z 28 lutego do 20 proc. i późniejszy wzrost oprocentowania depozytów, „umożliwiły przywrócenie napływu środków na terminowe depozyty bankowe denominowane w rublach”.

Radio Swoboda zauważa, że zachodnie sankcje za inwazję na Ukrainę dotknęły rosyjski system bankowy i sam Bank Centralny, którego część rezerw została zamrożona. Doprowadziło to do gwałtownego spadku kursu rubla i nałożenia ograniczeń na transakcje walutowe w Rosji. Nie doszło jednak do masowych bankructw.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!