Wiadomości

Rosjanie chcą utworzyć jednostkę czołgów-robotów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosyjskie ministerstwo obrony planuje przeprowadzić próby formacji zrobotyzowanych czołgów, których zastosowanie ma zwiększyć możliwości działania formacji zmechanizowanych w terenie zurbanizowanym – informuje portal Defence24.pl.

Czołg, będący podstawą projektu o nazwie “Burza”, to T-72B3. Program zakłada przeprowadzenie prób pododdziałów zrobotyzowanych maszyn tego typu, liczących od czterech do pięciu wzajemnie się wspierających i działających w trybie półautomatycznym pojazdów z operatorami mogącymi przejąć kontrolę bezpośrednią znajdującymi się o kilka kilometrów od miejsca działań. Właśnie ten ostatni element odróżnia nowy rosyjski program od wcześniej zrealizowanych konstrukcji, takich jak Uran-9, czy amerykański pomysł “pancernego skrzydłowego”. W obu tych programach operatorzy zrobotyzowanych pojazdów znajdują się w pojeździe kontrolnym działającym w bezpośrednim sąsiedztwie kontrolowanego robota.

Program “Burza” rozwijany jest w moskiewskim 3. Centralnym Instytucie Badawczym przy daleko posuniętej współpracy z producentem pojazdów pancernych koncernem UralVagonZavod. Obecnie gotowy jest demonstrator, który posłuży do przeprowadzenia prób mobilności autonomicznego czołgu. Przy konstruowaniu demonstratora pracownicy UralVagonZavod mieli wykorzystać i rozwinąć systemy automatyczne powstałe przy okazji prac nad czołgiem T-14 Armata. Zabudowanie podsystemów i ich wdrożenie jest jednak znacznie tańsze przy wykorzystaniu starszego typu czołgu – stąd decyzja o wykorzystaniu T-72B3.

Więcej:
https://www.defence24.pl/rosyjska-burza-formacja-czolgow-robotow

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!