Felietony

Rosja wycofuje się z zapowiedzi dostarczenia Syrii zestawów przeciwlotniczych S-300?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pełnomocnik prezydenta Władmimira Putina do spraw współpracywojskowo-technicznej, Władimir Kożin, poinformował, że nie są prowadzone rozmowy w sprawie dostarczenia Syrii rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300.

– Na razie o jakichkolwiek dostawach nowoczesnych systemów nie ma mowy – powiedział, dodając, że wojsko syryjskie posiada „wszystko, co potrzebne”.

Z kolei wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej, Aleksandr Fomin, poinformował, że Rosja na razie podjęła decyzji w sprawie dostarczenia Syrii systemów S-300.

– Jeśli taka decyzja będzie, to tak. Na razie takiej decyzji nie ma. Jeśli zostanie ona podjęta, to czemu nie – powiedział Fomin na pytanie agencji Interfax, czy Rosja dostarczy Syrii nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej, w tym systemy S-300.

Przypomnijmy, że po ataku rakietowym na Syrię, który miał miejsce w dniu 17 kwietnia, wielu znaczących polityków i wojskowych rosyjskich twierdziło, że w tych okolicznościach wraca temat dostarczenia Syrii systemów S-300:

W najbliższym czasie Rosja może dostarczyć Syrii systemy przeciwlotnicze S-300

Wczoraj zmasowane uderzenie na obiekty wojskowe w Syrii przeprowadziło lotnictwo izraelskie,

Izrael włącza się do wojny w Syrii – ataki rakietowe na cele w Syrii i Izraelu

Agresywne działania Izraela spotkały się z poparciem Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Prezydent Trump stwierdził, że Izrael ma prawo do samoobrony, a przeprowadzone naloty wpisują się w działania obronne. Z kolei rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini oskarżyła Iran o spowodowanie wzrostu napięcia w regionie. Podkreśliła ona, że Izrael ma prawo się bronić.

– Doniesienia o irańskich atakach na pozycje izraelskiej armii na Wzgórzach Golan, przeprowadzone w nocy z terytorium Syrii, na które Izrael odpowiedział uderzając na cele irańskie w Syrii, są skrajnie niepokojące – powiedziała rzeczniczka.

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!