Wiadomości

Rosja wstrzymuje dostawy prądu do Finlandii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od soboty rosyjska spółka Inter RAO przestanie eksportować energię elektryczną do Finlandii – poinformowała fińska firma Fingrid zajmująca się sieciami elektrycznymi.

Zależna od Inter RAO spółka RAO Nordic Oy poinformowała, że decyzja została podjęta z powodu problemów z otrzymaniem płatności za energię elektryczną. Firma wyjaśniła, że import energii elektrycznej z Rosji zostanie zrekompensowany importem większej ilości energii ze Szwecji oraz produkcją krajową.

“Samowystarczalność Finlandii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej stale się poprawia. W szczególności ilość fińskiej energii wiatrowej rośnie z każdym rokiem. Tylko w tym roku oczekuje się, że zostanie uruchomione dodatkowe 2000 megawatów nowej energii wiatrowej” – przekazał Fingrid w komunikacie, dodając, że Finlandia będzie niezależna pod względem produkcji energii elektrycznej w 2023 r.

Z kolei RAO Nordic Oy poinformował w oświadczeniu, że wstrzymanie dostaw jest spowodowane brakiem zapłaty. Spółka od wielu lat importuje energię elektryczną z Rosji do Finlandii i sprzedaje ją na giełdzie Nord Pool, która powstała w 1993 r. i jest pierwszą międzynarodową giełdą energii elektrycznej.

“Niestety środki za wolumeny, które zostały sprzedane na giełdzie Nord Pool od 6 maja, nie zostały zaksięgowane na naszym koncie bankowym. Ta sytuacja jest wyjątkowa i zdarzyła się po raz pierwszy w ponad dwudziestoletniej historii naszej działalności” – podkreślono w komunikacie.

“Niestety w obecnej sytuacji braku wpływów gotówkowych RAO Nordic nie jest w stanie dokonywać płatności za importowaną energię elektryczną z Rosji. W związku z tym jesteśmy zmuszeni zawiesić import energii elektrycznej od 14 maja” – dodała firma.

Przedstawiciele spółki wyrazili nadzieję, że sytuacja wkrótce się poprawi i handel energią elektryczną z Rosją zostanie wznowiony.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!