Wiadomości

Rosja szykuje sankcje przeciwko Polsce w odwecie za ustawę dekomunizacyjną

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosja przygotowuje sankcje przeciwko Polsce – twierdzi dziennik „Izwiestia”. Ma to być odpowiedź Moskwy na polską ustawę dekomunizacyjną, która zakłada usunięcie z przestrzeni publicznej symboli i pomników komunizmu, w tym kojarzonych z Armią Czerwoną i Związkiem Radzieckim. „Izwiestia”, powołując się na źródła w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, informują, że resort uznał plany demontażu radzieckich pomników za „nieprzyjazny krok” wobec Rosji.

„Wobec strony polskiej zostaną podjęte adekwatne środki, które będą miały asymetryczny charakter” – dziennik cytuje niedawny komunikat MSZ. Jednocześnie szef senackiej komisji spraw zagranicznych Władimir Dżabarow powiedział gazecie, że Rosja rozważa: sankcje personalne wobec polskich parlamentarzystów – inicjatorów ustawy dekomunizacyjnej, osób aktywnie uczestniczących w procesie demontaży radzieckich pomników, a także sankcje gospodarcze, wymierzone w polskie firmy.

Wcześniej Duma Państwowa zwróciła się do europejskich parlamentów i międzynarodowych organizacji z apelem o potępienie działań Warszawy, a Rada Federacji poprosiła Władimira Putina, aby zajął się tą kwestią.

Rosyjscy politycy prowadzący antypolską kampanię nie wspominają o radzieckich zbrodniach dokonanych wobec Polaków. W ich wypowiedziach i komunikatach nie pojawiają się informacje o napaści Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku, o mordzie katyńskim ani o zniewoleniu polskiego państwa po zakończeniu II wojny światowej.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!