Jeśli Zachód myślał, że Rosja się cofnie, to nie zrozumiał Rosji
Wiadomości

Rosja szykowała atak na Japonię? Tak twierdzi amerykański “Newsweek”, powołując się na informatora z FSB

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władimir Putin miał planować atak na Japonię. Rosyjska inwazja była przygotowywana na lato 2021 rok.

Sensacyjne doniesienia ujawnił amerykański “Newsweek”, powołując się na informatora z rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. Chodzi o list, jaki wysłał agent działający pod pseudonimem Wiatr Zmian. Dokument był zaadresowany do Władimira Oseczkina, obrońcy praw człowieka i założyciela portal gulagu.net.

Amerykański “Newsweek” informuje, że list został poddany analizie przez dziennikarza śledczego Christo Grozev z międzynarodowego zespołu Bellingcat, który udostępnił dokument dwóm kontaktom z FSB. Obaj nie mieli ponoć wątpliwości, że list jest autentyczny i że został napisany przez ich kolegę.

W sierpniu 2021 roku, twierdzi w liście Wiatr Zmian, Rosja na poważnie przygotowywała się do wojny z Japonią. Moskwa miała wówczas użyć machiny propagandowej wycelowanej w Japonię, oskarżając kraj o faszyzm i nazizm. Agent twierdzi, że pretekstem do rozpoczęcia działań wojennych miał być wieloletni spór o Wyspy Kurylskie, które Putin traktuje ponoć jak “kartę przetargową”.

W sprawie miały interweniować również Chiny, które były ponoć przeciwne rozpoczęciu takiej wojny. Pekin krytycznie ocenił rewizję powojennych porozumień, a dodatkowo obawiał się zwycięstwa Japonii. Taki scenariusz miał być dla Chin nie do przyjęcia. Pół roku później Moskwa zdecydowała się jednak na drastyczną zmianę kierunku działań i rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Jak doszło do tej zmiany planów? “Pewność, że kraje wejdą w etap ostrej konfrontacji, a nawet wojny, była wysoka. Dlatego ostatecznie wybór padł na Ukrainę” – tłumaczy Wiatr Zmian.

/onet.pl, dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!