Wiadomości

Rosja szuka nabywców swoich surowców poza Europą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosja szuka nabywców swoich surowców poza Europą. Tankowiec przewożący 700 tys. baryłek rosyjskiej ropy dotarł w czwartek na Kubę. Informację przekazał w piątek Agencja Reutersa.

W obliczu sankcji gospodarczych nałożonych przez państwa Zachodu na Rosję, w tym embarga na ropę naftową, Kreml poszukuje nowych nabywców swoich surowców. Sprzedaje m.in. do Chin, ale to nie jedyny kierunek.

Swoje drzwi chętnie otwierają także niektóre kraje Ameryki Łacińskiej. W czwartek tankowiec przewożący 700 tys. baryłek rosyjskiej ropy przypłynął na Kubę.

Statek pływający pod banderą Liberii stanowi własność rosyjskiej firmy żeglugowej Sovcomflot objętej obecnie brytyjskimi, kanadyjskimi i amerykańskimi sankcjami. Wartość ładunku wynosi około 70 mln dolarów.

Co do zasady Kuba importuje ropę od Wenezueli, jednak w związku z wenezuelskimi próbami zwiększenia produkcji i problemami zaspokojenia własnego popytu, Kuba musi korzystać z rynku transakcji natychmiastowych.

Chęć przyjęcia rosyjskich dostaw zasygnalizowała w tym tygodniu także Brazylia. Tamtejsze władze potrzebują ich m.in. do wykorzystania oleju napędowego w rolnictwie i motoryzacji. W rzeczywistości Rosja szybko stała się jednym z największych dostawców ropy do Ameryki Łacińskiej.

Transport ropy ostatnio nieco podupadł z powodu widma nadchodzącej recesji, jednak Moskwa nadal korzysta z wysokich cen. Pomimo sankcji nałożonych w odpowiedzi na rozpętanie wojny przeciwko Ukrainie, Kreml nadal zarabia miliardy na handlu ropą.

Z kolei w czerwcu eksport rosyjskiej ropy do Chin wzrósł w maju o 55 proc. w skali roku, przewyższając dostawy z Arabii Saudyjskiej i czyniąc Moskwę największym dostawcą ropy do Państwa Środka.

Agencja Reutera, powołując się na dane chińskich służb celnych, podała, że Arabia Saudyjska dostarczała w maju do Chin 1,84 mln baryłek ropy dziennie, a Rosja ok. 1,98 mln baryłek.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!