Wiadomości

Rosja pospiesznie przerzuca wojska z Syrii na Ukrainę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sieci pojawiają się informacje, że Rosja pospiesznie przerzuca swoje wojska z Syrii na Ukrainę. Rosjanie podobno przekazali trzy syryjskie bazy lotnicze Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej i Hezbollahowi, wycofując z nich własny personel.

Tureccy komenantatorzy, którzy nie kryją radości z tego powodu, zwracają uwagę, że z punktu widzenia Rosji front ukraiński jest o wiele ważniejsze, aniżeli utrzymanie kontroli nad Syrią. Nie mają przy tym wątpliwości, że dla Turcji jest to sytuacja niezwykle korzystna. W mediach społecznościowych rozgorzały w związku z tym dyskusje, czy wojska tureckie winny uderzyć w pierwszej kolejności na Aleppo, czy może na Latakię…

Informacje “z terenu” wskazują, że Rosjanie prawdopodobnie wycofali przynamniej część swych wojsk z regionu Tall Rifat, który określany jest mianem “bramy do Aleppo”. Region Tall Rifat zasadniczo znajduje się pod kontrolą kurdyjskich formacji YPG, ale podobno w ostatnich dniach pojawiły się tam milicje szyickie, co może mieć związek z wycofywaniem jednostek rosyjskich.

Do sprawy odniósł się także doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. „Moskwa rezygnuje ze swojej pozycji w regionie, by wrzucić trochę drewna opałowego (co niczego nie rozwiązuje) do otchłani wojny na Ukrainie. Wciąż jedziemy „zgodnie z planem”, prawda? No cóż, plan był świetny. Niezawodny jak Szwajcar oglądać” – napisał Podolak.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!