Europa Wiadomości

Rosja nałożyła karę na Google w wysokości 3 milionów rubli

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl amerykański potentat cyfrowy Google LCC został po raz pierwszy obłożony przez rosyjskie władze karą pieniężną.

Taganski sąd rejonowy w Moskwie wydał dziś decyzję w sprawie skargi na działalność amerykańskiego potentata cyfrowego. Jak poinformowała rzecznik sądu Zulfija Gurinczuk – „Firmie wyznaczono karę w postaci kary administracyjnej w wymiarze 3 milionów rubli” – zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti.

Jak tłumaczy agencja kara administracyjna została nałożona na Google w związku z nieprzestrzeganiem przez ten koncern rosyjskich przepisów dotyczących przechowywanie danych osobowych obywateli Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z tymi przepisami wszystkie podmioty zbierające takie dane mają obowiązek przechowywania ich na serwerach fizycznie zlokalizowanych na terytorium Rosji.

Moskiewski sąd nie wymierzył Google maksymalnej kary, która w przypadku łamania tych przepisów wynosi 6 mln rubli. Koncern ten został po raz pierwszy ukarany przez władze Rosji, nie była to jednak pierwsza kara administracyjna nałożona za tego rodzaju wykroczenie. W 2020 r. grzywny w wysokości 4 mln rubli rosyjskie sądy nałożyły na Twittera i Facebooka.

Z kolei w marcu bieżącego roku rosyjski urząd regulacji telekomunikacji i usług cyfrowych (Roskomnadzor) doprowadził do spowolnienia funkcjonowania Twittera w Rosji. Urząd podjął taką decyzję oceniając, że na serwisie tym eksponowane są treści zakazane w Rosji.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!