Rosja grozi Słowacji.
Wiadomości

Rosja grozi Słowacji. Chodzi o ewentualne przekazanie Ukrainie systemów przeciwlotniczych S-300

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosja grozi Słowacji, zapowiadając, że uniemożliwi transfer systemów obrony przeciwlotniczej S-300 z tego kraju na Ukrainę. Według ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa transfer S-300 z innych krajów na Ukrainę będzie nielegalny. Jak dodał, Moskwa nie pozwoli na takie działania.

Ławrow powiedział, że sowieckie i rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej nie mogą być przekazywane do krajów trzecich. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi, że Ukraina może pozyskać takie systemy obrony przeciwlotniczej od członków NATO, którzy nadal posiadają systemy sowieckie.

„Chciałbym przypomnieć wszystkim krajom, które mogą rozważyć ten pomysł, że systemy radzieckie i rosyjskie są tam zgodnie z umowami międzyrządowymi i kontraktami, które również posiadają certyfikat użytkownika. A ten certyfikat nie pozwala na wysyłanie ich do krajów trzecich – powiedział Ławrow. Dodał też, że wszystkie transporty z bronią zachodnią sprowadzane na Ukrainę staną się celem rosyjskich okupantów.

Przypomnijmy, że media podały, że Słowacja wcześniej zgodziła się na dostarczenie Ukrainie systemu obrony powietrznej S-300 SAM do ochrony przed rosyjskimi nalotami. Jednak kraj ten domaga się gwarancji, że systemy obrony przeciwlotniczej zostaną natychmiast zastąpione, jeśli zostaną przekazane Ukrainie. Słowacja liczy na otrzymanie w zamian za przekazane systemy S-300 amerykańskiego systemu rakiet przeciwlotniczych Patriot.

S-300 to przeciwlotniczy system rakietowy średniego zasięgu (AMS). Został przyjęty na stan w Siłach Zbrojnych ZSRR w 1979 roku. Przeznaczony jest do obrony dużych obiektów przemysłowych i administracyjnych oraz baz wojskowych przed atakami lotniczymi i rakietowym.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!