Wiadomości

Rosja dostarczy Iranowi nowoczesnego satelitę?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosja przygotowuje się do dostarczenia Iranowi zaawansowanego technologicznie satelity, który umożliwiłby Teheranowi śledzenie potencjalnych celów wojskowych na Bliskim Wschodzie – podał „Washington Post”.

Satelita obserwacyjny Kanopus-V umożliwiłby „stałe monitorowanie obiektów, od rafinerii ropy naftowej w Zatoce Perskiej i izraelskich baz wojskowych po irackie koszary, w których znajdują się wojska amerykańskie” – twierdzi „Washington Post”, powołując się na byłych i obecnych urzędników amerykańskich i bliskowschodnich.

„Washington Post” podkreśla, że irańscy wojskowi byli mocno zaangażowani w pozyskanie satelity Kanopus-V, który jest produkowany do użytku cywilnego, a dowódcy elitarnego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej wielokrotnie od 2018 r. odwiedzali Rosję, aby negocjować warunki umowy.

Rosyjscy eksperci przyjechali wiosną do Iranu, aby pomóc w szkoleniu załóg, które miałyby obsługiwać satelitę z nowo wybudowanego ośrodka w pobliżu miasta Karadż na północy kraju.

Według „Washington Post” satelita będzie wyposażony w rosyjski sprzęt, „w tym kamerę o wysokiej rozdzielczości”. „To znacząca poprawa względem obecnych możliwości technologicznych Iranu, choć nadal daleka od jakości osiąganej przez amerykańskie satelity szpiegowskie” – pisze gazeta.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!