Wiadomości

Rodziny górników, którzy zginęli w wypadku w kopalni otrzymają renty specjalne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef Kancelarii Premiera zapewnił, że rodziny górników, którzy zginęli w kopalni Murcki-Staszic, otrzymają pomoc od państwa. – Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przyznaniu rent – powiedział Michał Dworczyk.

W wyniku wstrząsu w katowickiej kopalni zginęło trzech górników, a sześciu zostało rannych. Minister Michał Dworczyk powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że premier Morawiecki, który przebywa w Brukseli, jest na bieżąco informowany o sytuacji na miejscu wypadku.

– Premier podjął decyzję o przyznaniu rent specjalnych rodzinom górnikom – mówił Michał Dworczyk. Dodał, że w drodze na Śląsk jest minister energii Krzysztof Tchórzewski. – Spotka się m.in. z poszkodowanymi w wypadku górnikami – dodał Michał Dworczyk.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, która pracowała wiele lat w tej kopalni w dziale BHP, powiedziała w programie “Gość Wiadomości” w TVP, że rząd będzie wspierał rodziny ofiar. – To oczywiście jest niewiele, bo nikt życia nie wróci – mówiła Bożena Borys-Szopa.

– Chciałam zapewnić, zarówno rodziny ofiar jak i poszkodowanych, że łączę się z nimi, myślę o nich i modlę się – powiedziała szefowa MRPiPS.

Odnosząc się do przyznania przez szefa rządu wdowom rent, Borys–Szopa stwierdziła, że “natychmiastowa reakcja premiera jest godna najwyższego uznania, zważywszy, że jest poza krajem”. – Oczywiście będziemy wspierać rodziny na miarę możliwości – dodała.

W wypadku, do którego doszło w poniedziałek w katowickiej kopalni Murcki-Staszic, poszkodowanych zostało dziewięciu górników. Sześciu z nich trafiło do szpitala, mają różne obrażenia i przechodzą badania.

Ciała trzech górników, którzy zginęli w wyniku wstrząsu, są transportowane na powierzchnię. Rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski poinformował, że rodziny górników są otoczone opieką psychologiczną, a Polska Grupa Górnicza jest z nimi w stałym kontakcie. – W najbliższym czasie przeprowadzimy także wizję lokalną na dole kopalni – zapowiedział.

Jak mówił rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, do wstrząsu w kopalni doszło w pokładzie 510 w rejonie drążonego wyrobiska chodnikowego.

Wstrząs w kopalni został zaliczony do kategorii wysokoenergetycznych. Oszacowano go na 2,66 w skali Richtera. Był również odczuwalny na powierzchni, m.in. w sąsiednich Tychach.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!