Felietony

“Rodzina od kuchni” – Rola kobiety w dzisiejszym świecie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Często słyszy się o kryzysie męskości we współczesnym świecie. Trudno wyobrazić sobie, by kryzys dotykający jedną z płci, pozostał bez wpływu na drugą. Czy można zatem mówić o kryzysie kobiecości? W audycji „Rodzina od kuchni” rozmawiały dr Marta Cywińska z Wydziału Nauk Społecznych SGGW oraz Aneta Ciężarek, założycielka sklepu „Twe sukienki” – sklep bez spodni”.

https://polskieradio24.pl/130/6803/Artykul/2267851,Rodzina-od-kuchni-Rola-kobiety-w-dzisiejszym-swiecie

Dr Marta Cywińska potwierdziła, że można mówić o nasilającym się kryzysie męskości.

– Żyjemy w czasach w których niedojrzałość rozlewa się falami, za pojęciem „Piotrusia Pana” pojawia się jego odpowiednik wśród kobiet. Niektórzy mówią, że wynika to z zaborczości i złego modelu wychowawczego proponowanego przez matki, ale zwracam uwagę na „nieobecnych ojców”, znikających z życia rodziny – zaznaczyła i podkreśliła rolę mediów w kreowaniu wzorców kobiecości i męskości. – Stronę wychowawczą dotyczącą roli „kobiety w kryzysie” wzięły na siebie media, które kreują wizerunek kobiety nadaktywnej, samowystarczalnej. Zanikł system kobiecych wartości przekazywany z pokolenia na pokolenie – stwierdziła.

Aneta Ciężarek zwróciła uwagę na zmianę wyzwań stawianych przed kobietami.

– Kobiety coraz częściej przejmują role męskie. Brak łagodności i subtelności w kobietach ma także wpływ na rolę, jaką odgrywają mężczyźni w naszym życiu. Kobiety zapomniały, co to znaczy kobiecość. Zmienił się nie tylko sposób ubierania ale i wiele zachowań, stały się agresywne. Mężczyźni tęsknią za pięknymi, skromnymi, subtelnymi, klasycznymi kobietami w sukienkach. Mają także dosyć wszechobecnego erotyzmu na ulicach i w mediach – podkreślała.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Marcin Bąk.

PR24/ka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!