Polska Wiadomości

Rocznica utworzenia Polskiej Marynarki Wojennej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

28 listopada 1918 r. marszałek Józef Piłsudski wydał specjalny dekret, w którym rozkazał odtworzyć Marynarkę Wojenną. TVP Info zauważa przy tej okazji, że dziś polska flota dysponuje 40 okrętami bojowymi oraz ponad 40 samolotami i śmigłowcami.

 

– Te 98 lat to 28 listopada 1918 roku i rozkaz o odtworzeniu Marynarki Polskiej wydany przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego – mówił prezydent Andrzej Duda. – Rozkaz wydany nie bez przyczyny w tym dniu – 28 listopada. Była to rocznica wielkiego historycznego zwycięstwa Polskiej Marynarki Królewskiej w 1627 roku nad okrętami szwedzkimi tu niedaleko, pod Oliwą. To właśnie tamto zwycięstwo upamiętniał także rozkaz wydany przez Józefa Piłsudskiego. Rozkaz, który właśnie był w istocie rozkazem o odtworzeniu Polskiej Marynarki ‒ nie o utworzeniu jej, lecz o kontynuowaniu tradycji morskiej polskiego oręża. Ta tradycja morska po II Rzeczypospolitej, po tragedii wojennej, po zniszczeniu większości naszej floty, po latach komunizmu – dziś kontynuowana jest w wolnej Rzeczypospolitej.

 

Prezydent zwrócił uwagę na złą kondycję Polskiej Marynarki Wojennej, zapowiadając równocześnie, że stan ten musi ulec zmianie…

 

– Chociaż faktem jest, że Marynarka Polska, Marynarka Wojenna nie jest dzisiaj w takim stanie, jak byśmy oczekiwali – mówił prezydent Duda. – Nie ze względu na brak oddania i służby żołnierzy, bo tej Wojsku Polskiemu i Polskiej Marynarce Wojennej nigdy nie brakowało, ale przez 27 lat zaniedbania, niedoinwestowania, braku istotnej modernizacji naszej floty. Czas najwyższy, aby to się zmieniło. Marynarze, żołnierze – wierzę głęboko w to, że w najbliższych latach proces modernizacji naszej floty zostanie zrealizowany mądrze, z powodzeniem, a przede wszystkim skutecznie. Tak żebyście mogli służyć nie tylko z oddaniem, jak to czynicie na co dzień, ale także bezpiecznie, sprawnie i bez żadnych kompleksów wobec swoich kolegów z armii sojuszniczych, z armii Sojuszu Północnoatlantyckiego, z którymi spotykacie się na co dzień w trakcie służby.

 

Na zakończenie uroczystości, w trakcie których prezydent wręczył akt mianowania na stopień kontradmirała dowódcy 3. Flotylli Okrętów kmdr. Krzysztofowi Jaworskiemu, z pokładu ORP Błyskawica oddano salut armatni – 21 strzałów. Tego dnia na wszystkich okrętach stacjonujących w bazach morskich w Gdyni i w Świnoujściu podniesiona została wielka gala banderowa.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!