Wiadomości

RMF: Pod koniec maja Polska będzie testować działanie “paszportu covidowego”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pod koniec maja Polska będzie testować wraz z Komisją Europejską działanie unijnego cyfrowego, zielonego certyfikatu, który umożliwi już w te wakacje podróże – powiedział dziennikarzom w Brukseli wysoki rangą przedstawiciel Komisji Europejskiej. Chodzi o dokument zawierający informacje o szczepieniu przeciw Covid-19, negatywnym teście na koronawirusa lub przeciwciałach po przebytej chorobie.

Chodzi o testy techniczne, o weryfikację funkcjonowania systemu. Sprawdzane będzie współdziałanie polskiego systemu z unijnym.

KE w przyszłym tygodniu uruchomi centralna platformę, do której będą podłączone krajowe systemy. Najpierw – 10 maja – rozpoczynanie testy pierwsza grupa krajów. Polska będzie sprawdzać system pod koniec maja wraz Łotwą, Rumunią, Portugalia, Cyprem, Irlandią , Danią i Słowenią.

Udział Polski w tym teście świadczy o tym, że nasz kraj jest już praktycznie gotowy do wdrożenia tych unijnych zaświadczeń. Kilka krajów nie zdecydowało się na testy. Są to Węgry, Belgia i Słowacja.

Od początku czerwca system ma być w pełni operacyjny, czyli po względem technicznym wszystko ma być gotowe. Unijne rozporządzenie wejdzie jednak w życie dopiero w drugiej połowie czerwca. Przyjmuje się, że od 30 czerwca wszystkie kraje będą już mogły korzystać z systemu, czyli będą w stanie wzajemnie uznawać zielone certyfikaty.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!