Wiadomości

Rewolucja pożera własne dzieci? Doświadczył tego prezydent Poznania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zalecał mieszkańcom miasta, by oszczędzali, utrzymując w mieszkaniach 16 stopni Celsjusza. Podkreślał, że jest to dobra temperatura dla naszej planety i organizmu. Ostatnio poinformował, że w jego gabinecie temperatura wynosi zaledwie 14 st. C. Wtedy do akcji – o czym donosi “Gazeta Wyborcza” – wkroczyli politycy lewicy, którzy zgłosili sprawę do inspekcji pracy.

– Temperatury na zewnątrz coraz niższe. Odczuwalnie spadły także w moim gabinecie. Dziś termometr wskazywał około 14 st. C. Najwyższy czas zatem wyciągnąć z szafy cieplejszy sweter, bo kaloryfery – zgodnie z zapowiedzią – zakręcone. Ma to szereg korzyści – dla klimatu, bo emitujemy mniej CO2 i dla portfela, bo zużywamy znacznie mniej energii. Dodatkowym atutem jest oszczędność czasu, bo im niższa temperatura, tym spotkania trwają krócej – napisał w mediach społecznościowych prezydent Jacek Jaśkowiak.

Kiedy internauci zobaczyli, że Jaśkowiak przebywa w pomieszczeniu w 14. st. C., zaczęli przypominać mu o obowiązujących przepisach: „w miejscu pracy, gdzie wykonuje się pracę biurową bądź lekkie prace fizycznie temperatura nie powinna być niższa niż 18 st. C.” Szefowa i wiceszef Nowej Lewicy w Poznaniu: Beata Urbańska i Bartłomiej Stroiński wysłali pismo do inspekcji pracy z wnioskiem o skontrolowanie całej sytuacji.

– Temperatura 14 czy 16 st. C, o której wspomina prezydent Jacek Jaśkowiak i w której prowadzi spotkania, jest niższa aniżeli dopuszczalne normy. Samorząd powinien być wzorowym pracodawcą i dbać o odpowiednią temperaturę w miejscu pracy – informuje Beata Urbańska.

– Zbyt niska temperatura może mieć negatywny wpływ na wydajność pracy pracownika i jego koncentrację, a także prowadzić do częstych przeziębień i w konsekwencji zwolnień lekarskich. To na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy, w tym odpowiedniej temperatury – wyjaśnia.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!