Wiadomości

Reprodukcja egipskiej “Księgi Umarłych” sprzed ponad 3 tys. lat eksponowana w Poznaniu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Reprodukcję najbardziej znanego i zarazem jeden z najpiękniejszych papirusów z egipską “Księgą Umarłych” będzie można obejrzeć w weekend (7-8 grudnia) w poznańskim Muzeum Archeologicznym. W czasie wernisażu odbędzie się wykład egiptologa dr. Andrzeja Ćwieka.

Papirusowy manuskrypt, będący swego rodzaju przewodnikiem po zaświatach, wyszedł spod ręki tebańskiego pisarza Aniego w starożytnym Egipcie. Wierzono tam, że zapewnia on duchową pomyślność i pomaga ochronić duszę przed demonami czyhającymi w drodze na sąd Ozyrysa.

Dokładne faksymile papirusu, którego oryginał znajduje się w British Museum, zostało wykonane przez wydawnictwo Dom Emisyjny Manuscriptum.

Papirus Aniego, pisarza królewskiego z czasów panowania Ramzesa II (XIX dynastia, ok. 1250 p.n.e.), miał pierwotnie ponad 23 metry długości. Pocięto go na 37 kawałków, kiedy został wykradziony z Egiptu w 1888 roku przez E. A. W. Budge’a, kuratora zbiorów egipskich w Muzeum Brytyjskim.

Dzieło zawiera najważniejsze rozdziały “Księgi Umarłych”, bogato ilustrowane tak zwanymi winietami ukazującymi zmarłego i jego żonę w trakcie różnych etapów pośmiertnej drogi w Zaświaty, w tym egipski „Sąd Ostateczny”, czyli ważenie serca zmarłego przed sądem Ozyrysa, władcy państwa umarłych.

Wierną kopię manuskryptu premierowo zaprezentowano podczas 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w październiku br.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 7 grudnia o godz. 12.00 w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu (ul. Wodna 27). W jego trakcie egiptolog z Wydziału Archeologii UAM i Muzeum Archeologicznego dr Andrzej Ćwiek wygłosi wykład pt. „Egipska Księga Umarłych”. Muzealnicy zapraszają również na oprowadzenie po wystawie objaśniające eksponowane fragmenty papirusu.

PAP – Nauka w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!