Wiadomości

Renata Cytacka za odwagę uhonorowana została odznaczeniem „Honor i prawda”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Renata Cytacka, Polka z Wileńszczyzny i zarazem publicystka kwartalnika „Magna Polonia”, została odznaczona za odwagę bycia Polką na Litwie, za honor, prawdę, przyzwoitość i patriotyzm.

Renata Cytacka odebrała odznaczenie „Honor i prawda” przyznawane przez Fundację Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie. Odznaczenie wręczono jej w ubiegłym tygodniu w Katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Aleksandra Biniszewska, prezes Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie, pochodząca notabene z rodziny wileńsko-lwowskiej, w rozmowie z dziennikarzami L24 uzasadniła decyzję Fundacji o przyznaniu nagrody dla Polki z Litwy:

„Pani Renata otrzymuje tę nagrodę, ten dyplom i medal za odwagę, za honor, za prawdę i za przyzwoitość. To nasze odznaczenie wśród środowisk kresowych i patriotycznych nosi nazwę „Nagroda dla ludzi przyzwoitych”, choć tytuł ma „Honor i prawda”. Przyznajemy tę nagrodę dla ludzi, którzy robią więcej niż mogą. Pani Renata otrzymała tę nagrodę za obronę polskiej tożsamości, za obronę polskiej rodziny, polskiej szkoły, polskiej tradycji że ma odwagę być Polką. Bycie patriotą w Polsce nie jest żadnym bohaterstwem. Być polskim patriotą na Wschodzie, na naszych dawnych Kresach, to jest dopiero bohaterstwo i patriotyzm.”

Dwa razy do roku Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie wręcza odznaczenie „Honor i Prawda” osobom i organizacjom zaangażowanym w kultywowanie tradycji kresowych oraz w szczególny sposób uczestniczącym we wspieraniu pamięci o Polakach zamieszkujących przedwojenne Kresy Wschodnie.

„To imponuje. Jestem zaszczycona i dziękuję za wyróżnienie” – skomentowała swoje wyróżnienie Renata Cytacka.

Renata Cytacka jest działaczką polskiej mniejszości na Litwie, obecnie jest radną m. Wilna, działa w Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie, w latach 2012 – 2014 była wiceministrem energetyki w rządzie Litwy.

/L24.lt/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!