Wiadomości

Reduta Dobrego Imienia oszczercom nie przepuści…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Reduta Dobrego Imienia złożyła pozew w sprawie cywilnej przeciwko hiszpańskiej gazecie „El Pais”. W dzienniku ukazał się tekst wskazujący, że Polacy są odpowiedzialni za holocaust, w tym za „pogromy Żydów” oraz „polowania na Żydów”.

Artykuł pod tytułem „Polacy przepisują swoja historię w II Wojnie Światowej” ukazał się w marcu, w internetowej wersji dziennika. Jego autor sugeruje między innymi, że Polacy stanowili liczną kadrę strażników obozów koncentracyjnych, byli sprawcami tak zwanych „polowań na Żydów”, w czasie których życie miało stracić nawet 200 tysięcy osób oraz wykazywali się brakiem chęci do niesienia pomocy prześladowanym – głównie z obawy na donosy własnych sąsiadów. Jego autor powołuje się między innymi na publikacje znanego żydowskiego oszusta Jana Tomasza Grossa, a także sekundującemu mu Jana Grabowskiego.

12 kwietnia Reduta Dobrego Imienia skierowała do wydawcy gazety prośbę o zamieszczenie sprostowania, lecz do chwili obecnej nie otrzymała odpowiedzi.

Założyciel Reduty Maciej Świrski złożył pozew w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Domaga się w nim przeprosin na stronie internetowej gazety oraz sprostowania przedstawionych informacji. Interesy Reduty wobec hiszpańskiego wydawcy reprezentuje kancelaria adwokacka z Krakowa.

Wydawany od 1976 roku „El Pais”, to obecnie największy pod względem nakładu dziennik w Hiszpanii. Jego nakład, wraz z lokalnymi edycjami wydawanymi w największych miastach kraju, osiąga ok. 400tys. egz. dziennie, a wydanie niedzielne ok. 1mln egz. Politycznie jest związany z socjaldemokratyczną Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!