Wiadomości

Reakcja Trumpa na zabójstwo Chaszodżdżiego: Nie możemy zerwać kontraktów z Rijadem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Donald Trump oświadczył we wtorek, że Stany Zjednoczone „mają zamiar pozostać solidnym partnerem” Arabii Saudyjskiej, chociaż saudyjski następca tronu, książę Muhammad ibn Salman mógł wiedzieć o planie zabicia dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Tego samego dnia turecki portal Haberturk opublikował cytaty z taśm nagranych – jak twierdzi – podczas zabójstwa w saudyjskim konsulacie w Stambule.

W opublikowanym przez Biały Dom oświadczeniu amerykański prezydent zasugerował, że nie ma zamiaru zrywać kontraktów zbrojeniowych z Rijadem, pisząc: „jeślibyśmy niemądrze unieważnili te kontrakty, Rosja i Chiny byłyby ogromnymi beneficjentami”.

Trump podkreślił, że Stany Zjednoczone „utrzymują relacje z Królestwem Arabii Saudyjskiej” (a nie z księciem Muhammadem ibn Salmanem – przyp. red.).

Prezydent poinformował również, że amerykańskie agencje wywiadowcze nadal badają, w jaki sposób Chaszodżdżi został zamordowany i kto zaplanował zabójstwo. – Nasze służby wywiadowcze nadal badają wszystkie informacje, ale jest bardzo możliwe, że następca tronu mógł mieć wiedzę o tym tragicznym wydarzeniu – może miał, może nie miał! – podkreślił Trump.

Opozycyjny wobec władz w Rijadzie dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi został zabity w saudyjskim konsulacie w Stambule, do którego poszedł 2 października, by załatwić formalności związane ze swoim ślubem. Władze saudyjskie przez długi czas utrzymywały, że nie mają nic wspólnego z jego zaginięciem, ale ostatecznie przyznały, że doszło do zabójstwa. Wciąż utrzymują, że wpływowy następca tronu, książę Muhammad ibn Salman nic o tym nie wiedział.

Turecki portal Haberturk opublikował we wtorek cytaty z taśm nagranych – jak twierdzi – podczas zabójstwa w „oddziale A” konsulatu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!