Wiadomości

„Raz ch***m, raz młotem heterohołotę”. Szokująca wystawa w Białymstoku [Uwaga! wulgarne treści]

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Chłopcy z armii boga mają ciasne dupki”, „Będziesz cieniasie skakał na ku***sie” czy „Raz ch***m”, raz młotem heterohołotę”. To tylko niektóre z treści, jakie znalazły się na wystawie zatytułowanej „Na początku był czyn!” w Galerii Arsenał finansowanej przez Urząd Miasta Białegostoku – donosi portal TVP Info.

Jak czytamy na stronie internetowej białostockiej placówki, wystawa to „kolektywny projekt badawczy inspirowany historią białostockiego anarchizmu insurekcyjnego”.

„Łącząc materiały historyczne ze współczesnymi dziełami sztuki, akcjami w przestrzeni miasta, wydarzeniami publicznymi oraz centrum badawczym i wydawniczym, wystawa zarówno będzie eksplorować związki pomiędzy sztuką i polityką oraz rolę radykalnego protestu w dzisiejszej zmianie społecznej, jak i postara się zbudować głębszą świadomość bogatego politycznego, przemysłowego i wielokulturowego dziedzictwa Białegostoku” – informują organizatorzy.

Na wystawę wybrał się m.in. Jan Walczuk, prezes Podlaskiego Instytutu Rzeczypospolitej Suwerennej. Oto fragmenty jego relacji z pobytu w białostockiej galerii.

„Pośród szeregu materiałów upamiętniających rewolucję 1905 roku nie zabrakło paraleli do innych bardziej współczesnych ruchów insurekcyjnych (…), no i oczywiście do najnowszej generacji gnostyckiej pogardy już nie tylko do świata materii, ale też sublimowanej pogardy do własnego „ja” sygnowanej nie wiem już iloma LITERAMI+” – opisuje we wpisie na Facebooku Walczuk.

W białostockiej galerii – kontynuuje – zobaczyć można było m.in. „instalację przedstawiającą stertę zapałek (zdjęcie w załączeniu) w oficjalnej narracji symbolizującej prometeizm i kaganek oświaty (zaś w nieoficjalnej, dopowiedzianej pół żartem pół serio chwilę później przez jedną z Autorek, także podpalanie świata i kościołów. Nie zabrakło też obrazu pochwały czynu rewolucyjnego Michała Margot Sz. i jego towarzyszek (…)”.

Z relacji Walczuka dowiadujemy się także o instalacjach artystycznych „opisujących i wizualizujących głównie gwałty na mieszkańcach miasta, ich dzieciach, a w szczególności kibicach”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!