haubica MSTA-S
Europa Wiadomości

Raport z frontu wojny rosyjsko-ukraińskiej (19.06.2023)

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Najważniejsze wydarzenia z wojny rosyjsko-ukraińskiej ( stan na ranek 19.06.2023):
  • Siły ukraińskie przejęły kontrolę nad miejscowością Płatichatki. Zostały później z niej wyparte, ale dzięki ponownym atakom, udało im się utrzymać kontrolę nad miejscowością. Walki w tym miejscu frontu nadal trwają.
  • W okolicach Orechowa miała miejsce zmasowana ukraińska kanonada artyleryjska. Po niej nie nastąpił atak, co może sugerować, że żołnierze odmówili udziału w szturmie rosyjskich pozycji. Na omawianym odcinku od wielu dni trwają nieudane ataki, okupione dużymi stratami.
  • Ukraińcy ostrzelali lotnisko dla helikopterów koło Berdiańska. Helikoptery Ka-52 są prawdziwą zmorą biorących udział w kontrofensywie oddziałów pancernych.
  • Rosjanie zadeklarowali, że w obwodzie briańskim ich systemy obrony powietrznej zniszczyły trzy ukraińskie drony, które próbowały zaatakować ropociąg “Przyjaźń” w pobliżu miejscowości Nowozybkowo. Tamtejsza przepompownia ropy niejednokrotnie była już się celem ataków Sił Zbrojnych Ukrainy. W przeszłości, oprócz nalotów UAV (dronami) próbowano w nią trafić pociskiem Toczka-U.
  • Ukraińcy ponownie ostrzeliwali tereny przygraniczne obwodu kurskiego. W rejonie Chomutowskim ucierpiała wieś Salnoje -uszkodzone zostały dwa budynki mieszkalne i dwa gospodarcze.
  • Zaobserwowano koncentrację oddziałów ukraińskich przy granicy w rejonie charkowskim. Być może w grę wchodzi manewr obejścia umocnień rosyjskich po ukraińskiej stronie, poprzez manewr przez tereny Federacji.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!