wojna
Europa Wiadomości

Raport z frontu wojny rosyjsko-ukraińskiej (18.06.2023)

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Najważniejsze wydarzenia z wojny rosyjsko-ukraińskiej ( stan na ranek 18.06.2023):
  • Przez cały dzień 17 czerwca toczono intensywne walki w Płatikatkach, na południowy wschód od miejscowości Kamienskoje. Pododdziały 128. Brygady Gwardii Sił Zbrojnych Ukrainy kilkukrotnie próbowały zdobyć Wieś, tracąc kilkudziesięciu ludzi. Następnie ukraińscy spadochroniarze podjęli nowe natarcie, przy silnym wsparciu artylerii. Stawiając zasłonę dymną, jednostki ukraińskie podeszły do Płatikatek od strony od strony Łobkowa ponownie zaatakowały Płatikatki.
  • W konsekwencji nowego uderzenia, rosyjscy żołnierze zostali zmuszeni do odwrotu na pozycje rezerwowe na okolicznych wzgórzach, ale wkrótce otrzymali wsparcie i rozpoczęli kontratak. Ok. godz. 11:00 oczyścili Płatikatki.
  • Ukraińskie formacje poniosły szereg strat w atakach na innych odcinkach frontu zaporoskiego. Front jednak nie przesunął się.
  • Na południe od Orechowa Ukraińcy przypuścili nowy atak na kierunku Robotyne-Werbowe, gdzie wcześniej nie udało im się przedrzeć. Po soidnym przygotowaniu artyleryjskim ukraińskie grupy pancerno-zmechanizowane wdarły się na pozycje 291. i 70. pułków rosyjskich, zmuszając je do odwrotu na kolejne linie obronne.
  • Na południe od Małej Tokmaczki, rosyjskie lotnictwo zniszczyło kolumnę pojazdów opancerzonych, w tym dwa czołgi i trzy bojowe wozy piechoty. Walki na tym odcinku cały czas trwają.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!