Wiadomości

Rada Europy przeciwna badaniu wieku imigrantów podających się za dzieci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jeśli nie istnieją dowody na to, że dana osoba jest osobą dorosłą, azylanci, którzy twierdzą, że mają poniżej 18. roku życia, „powinni mieć możliwość uwierzenia im i powinno się domniemywać, że są oni dziećmi” – takie kuriozalne stwierdzenia pojawiły się w raporcie, który przygotowano po doniesieniach, iż ogromna część imigrantów podających się za dzieci to w rzeczywistości osoby dorosłe.

Zdaniem autorów raportu, procedura badania wieku „może być przerażająca i niepokojąca dla dzieci”. Wobec tego zalecają oni, aby proces miał się odbyć „tylko wtedy, gdy jest w interesie dziecka” i tylko jako „ostateczność”, jeśli unijne narody wykorzystują „inwazyjne” metody oceny wieku medycznego – takie jak badania stomatologiczne i promieniowanie rentgenowskie. Zgodnie z raportem „ostatecznym celem jakiejkolwiek procedury powinno być zapewnienie ochrony praw osób”.

„Procedury oceny wieku nie mogą być wymuszane” – podkreśla raport. W 27 badanych krajach wymagane jest, aby „dziecko i jego opiekun” wyraziły zgodę. „W przypadku odmowy dziecka nie powinno się ono obawiać bezpośrednich ani pośrednich negatywnych konsekwencji wynikających z odmowy” – stwierdza dokument, w którym nakazuje się „domniemanie małoletniego wieku” w takich przypadkach.

/ndie.pl, foto: express.com.uk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!