Wiadomości

Rachityczna demonstracja poparcia dla Biełsatu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Mińsku przed Pałacem Prezydenckim odbyła się dziś demonstracja poparcia dla Telewizji Biełsat, którą to władze polskie zamierzają zlikwidować, w zamian za co Białoruś ma dopuścić do swojej sieci kanał TVP Polonia.

 

W dzisiejszej demonstracji wzięli udział liderzy białoruskiej opozycji antyłukaszenkowskiej. Wkrótce do uczestników protestu podeszli nich milicjanci, by spisać ich personalia.

 

bielsat2

 

Przypomnijmy, że dwanaście dni temu, o czym niezwłocznie poinformowaliśmy na naszym portalu, pojawiły się sygnały, że władze białoruskie gotowe są dopuścić do swojej sieci TVP Polonia, a wręcz życzyłyby sobie tego – jako swoistą przeciwwagę dla kanałów rosyjskich. Równocześnie oczekują jednak wycofania się Polski ze wspierania Telewizji Biełsat.

 

bielsat6

 

Zauważyliśmy przy okazji, że Telewizja Biełsat nie cieszy się zbyt dużą oglądalności na Białorusi, bowiem nadaje ona swoje programy jedynie poprzez satelitę telewizyjnego i nie jest ona dostępna w żadnej sieci kablowej, ani na platformie telewizji cyfrowej na Białorusi, podczas gdy to głównie za ich pośrednictwem obywatele Białorusi korzystają z telewizji. Ale to wokół Telewizji Biełsat skupiają się środowiska opozycyjne wobec Łukaszenki. Niestety, część tych środowisk ma oblicze wyraźnie antypolskie, nie kryjąc swych fascynacji do banderyzmu.

 

bielsat5

 

Kilka dni temu wszelkie wątpliwości dotyczące kwestii likwidacji Biełsatu rozwiał minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski:

 

– Powstała koncepcja reformy TVP Polonia i oddziaływania poprzez telewizję za granicę – powiedział w rozmowie z portalem wpolityce.pl minister Waszczykowski. – Dotychczasowe funkcjonowanie tej stacji budzi poważne wątpliwości. Nie jest to kanał tak atrakcyjny jak być powinien.

 

bielsat4

 

Trudno nie przyznać racji ministrowi Waszczykowskiemu, patrząc na to, jak mizerne rezultaty przybrała dzisiejsza akcja protestacyjna, a której wzięła udział garstką ludzi…

 

– W rozmowach z prezesem Jackiem Kurskim zastanawialiśmy się nad reformą, stworzeniem stacji, która łączyłaby i rozrywkę, i publicystykę, która byłaby nowoczesną stacją dla Polaków, dla mówiących po polsku i tych, którzy chcą się naszego języka uczyć – stwierdził podczas tamtej rozmowy szef naszej dyplomacji. – Powstała koncepcja scalenia redakcji zagranicznych w nową TVP Polonia. Chcemy by ta telewizja była odbierana również na Białorusi. Oczekują tego Polacy mieszkający w tym kraju. Jest również gotowość strony białoruskiej, by umieścić TVP Polonia w systemy białoruskie, by mogła być odbierana w całym kraju. Uznaliśmy, że należy stworzyć jedną polską telewizję dla zagranicy, w ramach której istnieć będą różne redakcje pracujące również w obcych językach.

 

bielsat3

 

Wygląda na to, że negocjacje z władzami białoruskimi są już daleko posunięte, bowiem już w styczniu powinny nastąpić ostateczne rozstrzygnięcia w tej kwestii.

 

bielsat7

 

– Jeżeli dostaniemy potwierdzenie od strony białoruskiej, że będą nadawać TVP Polonia na znacznym obszarze kraju, to jest to bardzo kusząca propozycja – mówił minister Waszczykowski.

 

WK

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!