Putin przejmie zagraniczne samoloty?
Wiadomości

Putin znalazł nowego odbiorcę dla rosyjskich paliw

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rządzona przez wojsko Birma planuje importować rosyjską benzynę i olej opałowy, aby zapobiec brakom paliw w kraju. Informację przekazał rzecznik birmańskiej junty. Decyzja wojskowych jest podyktowana trwającym światowym kryzysem energetycznym. Ceny nośników energii znacząco wzrosły w ostatnich miesiącach m.in. z powodu wojny na Ukrainie.

Rosja poszukuje nowych klientów na swoje surowce energetyczne w regionie, ponieważ jej największy rynek eksportowy, Europa, zapowiedziała częściowe embargo na rosyjską ropę, które ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Birma, kraj Azji Południowo-Wschodniej utrzymywał dotąd przyjazne stosunki z Rosją. Oba kraje są objęte szeregiem sankcji ze strony krajów zachodnich – Birma za wojskowy zamach stanu, który obalił wybrany w zeszłym roku rząd, a Rosja za inwazję na Ukrainę.

– Otrzymaliśmy pozwolenie na import benzyny z Rosji – powiedział rzecznik wojskowy junty Zaw Min Tun podczas konferencji prasowej w środę, dodając, że rosyjskie paliwo jest preferowane ze względu na „jakość i niski koszt”. Według mediów dostawy oleju opałowego mają zacząć docierać do Birmy od września.

Zaw Min Tun powiedział, że szef junty Min Aung Hlaing rozmawiał o dostawach ropy i gazu podczas podróży do Rosji w zeszłym miesiącu. Birma importuje teraz surowce energetyczne przez Singapur. Rzecznik przekazał również, że Birma rozważy wspólne poszukiwania ropy naftowej na terenie kraju z Rosją i Chinami.

Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym w środę w gazecie państwowej junta powołało Komitet Zakupów Ropy, kierowany przez bliskiego sojusznika Min Aung Hlainga, który ma nadzorować zakup, import i transport paliwa po rozsądnych cenach w oparciu o potrzeby Birmy.

Oprócz zawirowań politycznych i niepokojów społecznych, Birma mocno ucierpiały z powodu wysokich cen paliwa i przerw w dostawie prądu, co skłoniło jej przywódców wojskowych do zwrócenia się ku importowi oleju opałowego, który można wykorzystać w elektrowniach.

Ceny benzyny wzrosły od czasu zamachu stanu w lutym zeszłego roku o 350 proc. do 2300-2700 kyatów (około 1 dolara) za litr.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!