Wiadomości

Putin po raz pierwszy od wybuchu wojny przybył na front

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

To pierwsza taka wizyta od początku wojny.

Najpierw Putin przybył do kwatery głównej grupy wojsk Dniepr, gdzie poprosił dowódcę, generała pułkownika Olega Makarewicza, o przekazanie mu informacji o sytuacji na kierunkach zaporoskim i chersońskim.

Osobno Putin zwrócił się do dowódcy wojsk powietrznodesantowych, generała pułkownika Michaiła Teplińskiego, o wyrażenie opinii. – Wiem, że w imieniu szefa Sztabu Generalnego i ministra obrony dość długo był na froncie i sporządził bardzo szczegółowy raport. Ministerstwo Obrony i Sztab Generalny bardzo to doceniły – powiedział rosyjski przywódca.

Po wizycie w obwodzie chersońskim Putin przybył do okupowanej części obwodu ługańskiego, gdzie odwiedził kwaterę główną Gwardii Narodowej Wostok. Tam wysłuchał raportu generała pułkownika Aleksandra Łapina i innych oficerów.

Wizyta prezydenta Rosji na froncie była pierwszą od początku wojny. W marcu po raz pierwszy odwiedził Donbas i zatrzymał się w Mariupolu. “Podróże prezydenta Putina do obwodu chersońskiego i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także spotkania w kwaterach głównych w Dnieprze i Wostoku nie były wcześniej przygotowane” – przekazał Kreml w oświadczeniu dla prasy.

Według amerykańskiego wywiadu Ukraina może rozpocząć poważną kontrofensywę 30 kwietnia. Data pojawiła się w tajnych dokumentach Pentagonu, które wyciekły do sieci – napisał amerykański “Newsweek”. Do tego czasu Siły Zbrojne Ukrainy będą miały dziewięć brygad o łącznej sile do 40 tys. ludzi, które otrzymają wymaganą ilość zachodniego sprzętu wojskowego. Celem kontrofensywy sił ukraińskich może być przecięcie korytarza lądowego Rosji na Krym i dostęp do Morza Azowskiego.

Ośrodek Studiów Wschodnich podaje, że sytuacja na froncie nie uległa istotnym zmianom, a rozmoknięte pola i drogi gruntowe znacznie ograniczają możliwości prowadzenia przez Rosjan działań zaczepnych poza terenem zurbanizowanym. “Oddziały Grupy Wagnera nieustannie szturmują pozycje ukraińskie w zachodniej części Bachmutu, lecz nie odnoszą znaczących sukcesów” – czytamy w raporcie OSW podsumowującym 417. dzień wojny.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!