Putin przejmie zagraniczne samoloty?
Wiadomości

Putin o sankcjach nałożonych na Rosję: „Ekonomiczny blitzkrieg”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jako „szalone i bezmyślne” określił podczas swojego wystąpienia w Sankt Petersburgu prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin sankcje nakładane przez Zachód na Rosję. Podczas „rosyjskiego Davos” przywódca Kremla składał rosyjskim przedsiębiorcom obietnice i apelował do nich o zwiększenie krajowych inwestycji.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wystąpił w piątek na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu, zwanym „rosyjskim Davos”. Przywódca Kremla odniósł się do sankcji nakładanych w ostatnich miesiącach przez Zachód na Rosję w związku z atakiem tego kraju na Ukrainę (w najbliższy piątek miną cztery miesiące od rozpoczęcia inwazji). Putin nazwał sankcje „szalonymi i bezmyślnymi”, w jego ocenie dowodzą one „rusofobii”.

– Ekonomiczny blitzkrieg przeciw Rosji od początku nie miał szans powodzenia, a oręż sankcji jest obosieczny – powiedział Putin.

W swoim wystąpieniu Putin podkreślił, że wysoka inflacja, która utrzymuje się m.in. w zachodnich krajach nie ma nic wspólnego z działaniami Rosji na Ukrainie. Jego zdaniem inflacja, jak również problemy z żywnością, czy paliwem, to „rezultat błędów systemowych w polityce gospodarczej obecnej administracji USA i biurokracji europejskiej”.

Jak zauważa „Gazeta Wyborcza”, podczas swojego wystąpienia prezydent Rosji zapowiedział zmiany, które mają być korzystne dla przedsiębiorców i przyczynić się do stworzenia „niezależności gospodarczej” Rosji. – Suwerenność w XXI w. nie może być fragmentaryczna, dlatego dla Rosji ważna jest obrona suwerenności politycznej i niezależności gospodarczej – powiedział Putin.

Jak zapewnić ową niezależność? Poprzez nadanie swobód przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności. Stąd obietnice m.in. rezygnacji z kontroli firm, ale też traktowania części przestępstw gospodarczych, jako przestępstw. Zapowiedzi te mają na celu również zahamowanie ucieczki przedsiębiorców z Rosji. Putin wezwał rosyjskie firmy do zwiększenia krajowych inwestycji, aby w ten sposób wykorzystywać „gigantyczny potencjał” kraju i przeciwstawić się zachodnim sankcjom.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!