Wiadomości

Przywódcy państw tureckich poparli inwazję Turcji na północną Syrię. W szczycie przywódców państw tureckich wziął udział premier Węgier

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Baku, stolicy Azerbejdżanu, odbył się dziś 7. szczyt przywódców Rady Współpracy Krajów Tureckojęzycznych (Türk Konseyi).

W szczycie wzięli udział prezydenci: Azerbejdżanu Ilham Alijew, Turcji Recep Tayyip Erdogan, Kirgistanu Sooronbaj Dżeenbekow, Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew, a także były prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew. W spotkaniu uczestniczyli również wicepremier Turkmenistanu Pürli Agamuradow, którego kraj – chociaż nie jest członkiem Rady – uczestniczy w jej pracach, a także premier Węgier Viktor Orban. Węgry bowiem mają status obserwatora Rady Współpracy Krajów Tureckojęzycznych.

W swoich przemówieniach uczestnicy szczytu podkreślali rosnące znaczenie polityczne i gospodarcze państw tureckich, zwracając zarazem uwagę na pożytki płynące z pogłębienia ich integracji. Padło wiele słów o „jedności świata tureckiego”. We wspólnej deklaracji kraje tureckie wyraziły zdecydowane poparcie dla prowadzonej przez wojska tureckie operacji wojskowej w północnej Syrii.

Przywódcy państw tureckich – jak czytamy w przyjętej rezolucji – „wyrażają nadzieję i przekonanie, że Turecka Operacja Wiosna Pokoju przyczyni się do zwalczenia terroryzmu, zapewnienia integralności terytorialnej Syrii, uwolnienia miejscowych Syryjczyków od ucisku ze strony terrorystów i stworzy warunki do bezpiecznego i dobrowolnego powrotu wysiedlonych Syryjczyków do ich ojczyzny.”

/aa.com.tr/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!