Wiadomości

Przewodniczącym kapelanów na Uniwersytecie Harvarda został… ateista

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podają amerykańskie media, przewodniczącym kapelanów na Uniwersytecie Harvarda został jednogłośnie wybrany ateista.

Na Harvardzie działa wspólnota kapelanów. To społeczność zawodowa składająca się z ponad trzydziestu kapelanów, reprezentujących wiele światowych religii, tradycji duchowych i etycznych, których łączy wspólne zaangażowanie w służenie duchowym potrzebom studentów, wykładowców i pracowników Uniwersytetu Harvarda.

Jak podaje storna internetowa konserwatywnego tygodnika “Washington Examiner”, w ostatnim czasie odbyły się wybory na nowego przewodniczącego społeczności kapelanów. Został nim wybrany 44-letni Greg Epstein, ateista i autor książki “Dobro bez Boga. W co wierzy miliard niereligijnych ludzi”.

Epstein został jednogłośnie wybrany na nowe stanowisko.

– Greg był pierwszym wyborem komitetu, który składał się z luteranina, chrześcijańskiego naukowca, protestanta i bahaity– powiedziała luterańska kapelan, wielebna Kathleen Reed, przewodnicząca komitetu nominacyjnego. – Prezentujemy uniwersytetowi wizję tego, jak świat może działać, gdy różnorodne tradycje koncentrują się na tym, jak być dobrymi ludźmi i sąsiadami – dodała.

Wychowany w żydowskim domu, Epstein został wyświęcony na rabina humanistę w Międzynarodowym Instytucie Świeckiego Judaizmu Humanistycznego w 2005 roku. Następnie pracował od 2005 roku jako kapelan humanistyczny na Harvardzie i, w tej samej roli, od 2018 roku na Massachusetts Institute of Technology.

Zainteresowania Epsteina obejmują etykę w technologii, świecki humanistyczny judaizm, sprawiedliwość rasową i uzdrawianie oraz filozofię i praktykę pracy międzywyznaniowej.

– Rośnie grupa ludzi, którzy nie identyfikują się już z żadną tradycją religijną, ale nadal odczuwają prawdziwą potrzebę rozmowy i wsparcia w kwestii tego, co to znaczy być dobrym człowiekiem i prowadzić etyczne życie – twierdzi Epstein.

Według Harvard Crimson, gazety studenckiej wydawanej na tej uczelni, w 2020 roku ponad 40 proc. studentów Harvarda identyfikowało się jako ateiści lub agnostycy. W 2017 roku było to 32 proc.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!