Wiadomości

Przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych z zarzutami – chodzi o wyłudzenia i oszustwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zarzuty wyłudzenia towarów wartości blisko 2 mln zł oraz uszczuplenia podatku VAT usłyszeli Sławomir I. (przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych) wraz ze swoim synem Damianem – dowiedział się portal tvp.info. Chodzi o działalność obu mężczyzn w spółce Grupa Producencka „Nasze Zboża”, gdzie ojciec był prokurentem, a jego syn pełnił funkcję prezesa zarządu – donosi portal TVP Info.

Oprócz szefowania OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir I. jest również liderem ugrupowania Ruch Społeczny Rzeczpospolitej Polskiej. Razem z synem kontrolowali powstałą w 2012 r. spółkę Grupa Producencka „Nasze Zboża”.

Według Prokuratury Okręgowej w Siedlcach I. kupowali m.in. płody rolne, środki ochrony roślin, ale także materiały budowlane czy gaz. Śledczy wyliczyli, że od 2013 r. do 31 marca 2016 r. kwota wyłudzeń sięga ponad 1 miliona 897 tysięcy złotych, a pokrzywdzonych zostało co najmniej 40 osób.

– Podejrzani nabywali towary od licznych wytwórców, nie płacili przy tym za nabyte mienie i wykonane usługi. Obaj mieli świadomość, że zapłata za nabyte mienie i usługi nie zostanie uiszczona. Spółka nie posiadała bowiem środków na regulowanie zaciąganych zobowiązań. Prokurator zarzucił Sławomirowi I. i Damianowi I. popełnienie oszustw na szkodę licznych podmiotów – tłumaczy Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej.

Sławomir I. i Damian I. odpowiedzą także za „uszczuplenie podatku VAT w kwocie nie mniejszej niż 41 tysięcy 975 złotych oraz za uszczuplenia podatku VAT w kwocie 99 tysięcy 509 złotych, poprzez niedokonanie obowiązkowej korekty w zakresie odliczonej kwoty podatku VAT”. Ponadto syn działacza związkowego usłyszał zarzut „zaniechania składania w latach 2015, 2016 i 2017 sprawozdań finansowych z działalności spółki”.

Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator zastosował wobec nich dozór policji i poręczenie majątkowe w wysokości po 30 tys. zł oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie skupu zboża i innych płodów rolnych.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!