Wiadomości

Przerzucili na Zachód ok 100 Wietnamczyków – rozbito międzynarodową grupę przestępczą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 8 osób, w tym 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem ludzi. Na wniosek prokuratora wobec 5 zatrzymanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 19 maja 2016 r. do 22 sierpnia 2017 r. w Warszawie, w Kaliszu i w innych miejscowościach na terenie kraju, a także w Rosji, na Litwie, Łotwie, Białorusi i na Ukrainie. Grupą kierowali dwaj obywatele Wietnamu, natomiast w jej skład wchodzili zarówno Polacy, jak i Wietnamczycy.

Jak wynika z przedstawionych w tej sprawie zarzutów, członkowie grupy przestępczej zorganizowali przerzut przez granicę państwową RP dla łącznie ponad 100 nielegalnych migrantów. Obywatele Wietnamu byli przerzucani z terenu Wietnamu poprzez Rosję, Białoruś, Łotwę, Litwę, Białoruś i Ukrainę do Polski, a następnie z terytorium Polski do Niemiec, Francji i Belgii.

Postępowanie przygotowawcze prowadzone było przez funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału SG, pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym i udziału w tej grupie oraz organizowania nielegalnego przekraczania granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej.

Po przeprowadzeniu czynności procesowych – z uwagi na uzasadnioną obawę matactwa i grożące podejrzanym surowe kary – prokurator skierował wobec 5 osób wnioski do sądu o tymczasowy areszt. Za udział i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, natomiast za organizację nielegalnej migracji, z której podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat. Sąd w pełni uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec dwojga podejrzanych prokurator zastosował poręczenia majątkowe w kwotach po 30 tys. zł, dozorów Policji i zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportów.

/strazgraniczna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!