Wiadomości

Przekop Mierzei Wiślanej wkracza w kolejny etap

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rozpoczyna się budowa podejścia do śluzy od strony Zalewu Wiślanego – poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Przekop Mierzei Wiślanej wkracza w kolejną fazę.

Prace przy przekopie są prowadzone zgodnie z harmonogramem przyjętym przez Urząd Morski w Gdyni. Dokument określa tzw. kroki milowe w realizacji śluzy z dwoma obrotowymi mostami w miejscowości Nowy Świat.

– Teraz odbywają się roboty przygotowawcze, ale również rozpoczyna się już budowa podejścia do śluzy od strony Zalewu Wiślanego. Oczywiście priorytet w postaci budowy dwóch mostów obrotowych, a więc przyczółki i budowa całego układu drogowego, jest obszarem prac, które obecnie odbywają się na Mierzei Wiślanej. Wkolejnym etapie wykonawca przystąpi do budowy śluzy i równolegle będzie miała miejsce budowa falochronów od strony zatoki i toru podejściowego wraz z całą infrastrukturą morską – wskazał minister Marek Gróbarczyk.

W tej chwili na terenie przekopu Mierzei Wiślanej trwa budowa obiektów socjalnych i biurowych. Wykonawcą inwestycji jest polsko-belgijskie konsorcjum.

Kanał pozwoli na rozwój portów na Zalewie Wiślanym. Uniezależni także Polskę od Rosji. Dziś jedyna droga wodna z Zatoki Gdańskiej do Zalewu biegnie przez obwód Kaliningradzki. Pierwszy statek ma przepłynąć kanałem w 2022 roku.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!