Wiadomości

Przedstawiciel KE wezwany do MSZ, w związku z wypowiedziami rzecznika KE o Trybunale Konstytucyjnym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„W związku z niedopuszczalną wypowiedzią rzecznika KE Christiana Wiganda, na sobotę na godz. 10.00 do MSZ został wezwany szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda” – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand podczas konferencji prasowej w Brukseli zaznaczył, że KE nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce. Jak podkreślił Wigand – KE ma jednak takie wątpliwości w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego.

Rzecznik KE wskazał, że rozwój sytuacji dotyczący praworządności w Polsce jest dowodem na to, że potrzebny jest natychmiast konstruktywny i uczciwy dialog w tej kwestii. Wigand dodał, że wiceszefowa KE Viera Jourova będzie w Polsce w przyszłym tygodniu i jest gotowa na taki dialog.

Mówił też, że niezależność i prawomocność TK w Polsce została „poważnie podważona” i nie może on wydawać już “efektywnej konstytucyjnej oceny”. Wezwał, w imieniu KE, do „przywrócenia niezależności i prawomocności Trybunału Konstytucyjnego”.

Dopytywany, czy to oznacza, że KE nie ma wątpliwości co do prawomocności SN, ale ma wątpliwości – biorąc od uwagę prowadzoną wobec Polski procedurę z art. 7 unijnego traktatu – co do prawomocności TK, Wigand odpowiedział, że tak.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!