Wiadomości

Przed końcem maja do nauki w szkołach powrócą uczniowie ze wszystkich klas

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sytuacja pandemiczna zdaniem służb medycznych, sanitarnych i epidemiologicznych pozwala na stopniowy powrót do szkół – do nauki stacjonarnej także starszych roczników – powiedział na konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany, czy mogą zmienić się decyzje dot. pełnego powrotu do szkół.

Zgodnie z planem rządu o luzowaniu obostrzeń pod koniec maja do nauki w szkołach powrócą uczniowie ze wszystkich klas.

Wiceminister edukacji Marzena Machałek zaznaczała na konferencji, że resort zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze dni po powrocie z nauki zdalnej „nie będą takie same”. – Po długim okresie nieobecności musimy widzieć, z jakimi problemami będą mierzyć się uczniowie – wskazywała.

Machałek poinformowała, że resort edukacji przygotowuje się do pełnej nauki stacjonarnej na kilku płaszczyznach. – Oprócz tego, że uczulamy kuratorów oświaty, monitorujemy sytuację, w jaki sposób przygotowywana jest pomoc psychologiczna; mamy na ten temat raporty i w różnych aspektach będziemy wspierać uczniów – poinformowała.

Wiceminister mówiła, że nie da się nadrobić zaległości w nauce, „jeśli nie zbuduje się odporności psychicznej u uczniów”. – Przygotowujemy też do tego nauczycieli w różnych programach – powiedziała Machałek.

– Jestem przekonana, że nauczyciele zrobią wszystko, żeby to był mądry, łagodny powrót do szkół – dodała wiceminister.

Z kolei minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek odnosząc się do decyzji o końcu szkolnego lockdownu mówił, że powrót dzieci do szkół we wrześniu ubiegłego roku był dobrą decyzją. – Dzieci tego potrzebowały. Dane nie wskazywały na dużą liczbę ognisk w szkołach – powiedział.

– Teraz jest sytuacja, która pozwala na powrót do nauki stacjonarnej również starszych roczników; chcę podkreślić, wszystkie te decyzje opieramy na rekomendacjach służb medycznych, sanitarnych i epidemiologicznych – wskazał Czarnek. Pytany, czy w najbliższych tygodniach zmieni się kalendarz powrotu do szkół oznajmił, że nie.

4 maja w całym kraju do nauki stacjonarnej wrócili uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki od 17 maja uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przejdą na naukę w systemie hybrydowym. Od 31 maja planowany jest powrót do szkół wszystkich uczniów w mury placówek edukacyjnych na zasadach obowiązujących przed epidemią.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!