Wiadomości

Protesty w Iranie przeciwko umowie z Chinami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W obliczu społecznych niepokojów, które przetaczają się przez Iran, a które to mają zarówno podłoże ekonomiczne, jak i narodowościowe, w sobotę zostało podpisane historyczne porozumienie z Chinami. Dokument o kompleksowej współpracy między Iranem a Chinami, zwany kontraktem 25-letnim, podpisali ministrowie spraw zagranicznych obu krajów. Zdaniem wielu komentatorów, czyni on Iran de facto chińskim protektoratem.

Porozumienie ponoć ma zakładać zrealizowanie przez Chińską Republikę Ludową (ChRL) w Iranie blisko 100 projektów o łącznej wartości 400 mld USD w ciągu 25 lat. Miałyby być one skoncentrowane przede wszystkim w bankowości, telekomunikacji, portach i kolei. W zamian w czasie trwania projektów Chiny miałyby uzyskać dostęp do irańskiej ropy naftowej poniżej rynkowej ceny.

Utworzone podobno mają zostać nadto strefy wolnego handlu w Maku (północno-zachodniej części kraju, w pobliżu granicy z Turcją i Armenią), Abadanie (mieście leżącym w delcie rzeki Szatt al-Arab przy granicy z Irakiem) i na wyspie Keszm (największej wyspie w Zatoce Perskiej i cieśninie Ormuz). Integralną częścią porozumienia miałoby być pogłębienie kooperacji wojskowej poprzez wspólne ćwiczenia, rozwój nowych systemów uzbrojenia i współpracę wywiadów. Na terenie Iranu miałyby też = jak wynika z przecieków – zostać rozmieszczone chińskie wojska.

W Teheranie przed budynkiem parlamentu oraz przed siedzibą władz regionalnych w Karadżu odbyły się manifestacje przeciwników porozumienia, którzy uważają, że oznacza ono całkowite podporządkowaniu Iranu Chinom.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!