Wiadomości

Protest policjantów: Mundurowi złożyli petycję w Pałacu Prezydenckim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze części służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, którzy we wtorek protestują w Warszawie, domagając się m.in. podwyżek, złożyli petycję w Pałacu Prezydenckim. Dokument chcą zostawić także w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Demonstranci zebrali się na placu Zamkowym skąd przeszli przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Słychać było syreny i wuwuzele. Część funkcjonariuszy miała na sobie mundury, część – kamizelki odblaskowe.

Kilku protestujących niosło trumnę z napisem „policja”. Na transparentach widniały hasła, m.in. „Premierze, nie przeginaj pały” i „Pragniemy przestać się wstydzić”. Na jadącym autobusie widniał napis: „Dziwne to czasy, kiedy nie boimy się bandytów, demonstrantów, przemytników, ognia i wody, ale boimy się sprawdzić stan własnego konta”.

Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych FZZSM i NSZZ Policjantów Rafał Jankowski poinformował zebranych na pl. Zamkowym, że jest ich ok. 20 tys.

– Nie przyjechaliśmy tutaj, żeby zwiedzić piękną Warszawę. Nie przyjechaliśmy też tutaj, żeby protestować przeciwko rządowi czy ministrowi. To nie jest protest przeciwko komuś. To jest oznaka naszej determinacji i pokaz tego, co naprawdę dzieje się w służbach mundurowych, które odpowiedzialne są za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa – mówił.

wewnętrzne państwa – mówił.

#wieszwiecej Polub nas

Ocenił, że zebranych jest „tylko 20 tys., bo funkcjonariusze to odpowiedzialni ludzie i w większości są dziś na służbie”.

Manifestanci przeszli Krakowskim Przedmieściem pod Pałac Prezydencki, gdzie przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych złożyli petycję do Prezydenta RP.

W petycji wskazano, że przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych przyszli przed pałac, aby prosić o wsparcie dla realizacji swoich postulatów przedłożonych rządowi wiosną tego roku. Zaakcentowano w niej, że przed siedzibą głowy państwa zgromadziły się tysiące funkcjonariuszy.

„Przyszliśmy tu, aby zwrócić uwagę na swą trudną sytuację i przypomnieć panu, że jako prezydent wszystkich Polaków jest pan również naszym prezydentem. Mamy więc prawo, a nawet obowiązek, by upomnieć się o przywrócenie godności służby” – przekazali.

Podczas ostatniego spotkania szefa MSWiA ze związkowcami padły propozycje zmian odnoszące się do wszystkich zgłoszonych przez związkowców postulatów. Znalazła się wśród nich m.in. propozycja dodatkowej – jak podkreślono – podwyżki pensji o 253 zł od 1 lipca 2019 r. dla wszystkich funkcjonariuszy.

Niezależnie od tego od 1 stycznia 2019 r. w ramach modernizacji funkcjonariusze mieliby otrzymać podwyżkę o średnio 309 zł, płatne nadgodziny w wysokości 100 proc. stawki godzinowej oraz – część z funkcjonariuszy – pełnopłatne zwolnienia lekarskie.

Zarząd Główny NSZZ Policjantów na zwołanym kilka dni później posiedzeniu ocenił, że propozycja MSWiA jest istotnym, ale niewystarczającym krokiem do pełnego porozumienia. Podobnie propozycję Brudzińskiego oceniły pozostałe związki wchodzące w skład Federacji.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!