Wiadomości

Protekcjonalna wypowiedź ambasadora USA w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W nagraniu w języku polskim ambasador USA w Polsce Paul Jones odniósł się do noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która wejdzie w życie 1 marca.

– Stany Zjednoczone wspierały odzyskanie przez Polskę niepodległości i niezależności sto lat temu i z dumą wspieramy Polskę dziś – oświadczył Jones w nagraniu. Jak zaznaczył, historia, często niełatwa, jest częścią nas i dodał, że Polska ma za sobą wiele trudnych i dramatycznych historycznych momentów, przeszła przez okresy wielkiej próby.

– My, Amerykanie też mamy w historii swojego narodu niełatwe okresy i też czasem trudno nam o nich otwarcie rozmawiać, mierzymy się z tym trudnym zadaniem przez rozmowę i wymianę poglądów – powiedział ambasador.

– Stany Zjednoczone doskonale rozumieją, że Polska dąży do obrony dobrego imienia, zgadzamy się, że sformułowanie takie jak „polskie obozy zagłady” są niewłaściwe i krzywdzące, jednak należy je zwalczać sposobami, które chronią podstawowe wartości – zaznaczył Paul Jones. Dodał, że dla Amerykanów podstawową wartością jest ta zapisana w pierwszej poprawce do konstytucji – wolność słowa i wolność mediów.

– W Ameryce przekonaliśmy się, że wolność słowa i edukacja to najlepsze antidotum na bolesne i nieprawdziwe słowa – powiedział ambasador.

– Jesteśmy przyjaciółmi i sojusznikami; z braku porozumienia między nami, najbliższymi sojusznikami i partnerami, korzystają tylko nasi przeciwnicy – oświadczył Paul Jones.

Dodał, że obowiązkiem całego świata jest nie dopuścić nigdy więcej do wydarzeń z II wojny światowej i Holokaustu.

– Jesteśmy to winni ofiarom, ocalonym i przyszłym pokoleniom – powiedział. Według ambasadora otwarte dyskusje to jedyny sposób – bez dialogu, wolności słowa i wolności prasy nie damy rady.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!