Wiadomości

Prokuratura analizuje zawiadomienie ws. budowy Zamku w Puszczy Noteckiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokuratura Rejonowa w Obornikach w województwie wielkopolskim weryfikuje zawiadomienie resortu środowiska, dotyczące inwestycji prowadzonej w Stobnicy na terenie Puszczy Noteckiej. Śledczy mają 30 dni na decyzję o ewentualnym wszczęciu postępowania.

Powstający w Puszczy Noteckiej budynek ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i mieć kilkudziesięciometrową wieżę. Wewnątrz ma być prawie 50 mieszkań. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T.

Od kilku dni trwa intensywna weryfikacja okoliczności, w jakich doszło do wydania pozwolenia na budowę obiektu. O zawiadomieniu prokuratury o inwestycji poinformował przed tygodniem wiceszef resortu środowiska Sławomir Mazurek.

Jak powiedział we wtorek PAP prok. Konrad Frąckowiak, p.o. prokurator rejonowy w Obornikach, zawiadomienie trafiło do prokuratury w poniedziałek. Nie chciał jednak omawiać jego treści.

– Potwierdzam, że pochodzi ono od ministra środowiska. Prokuratura ma teraz 30 dni na postępowanie sprawdzające celem ustalenia, czy są podstawy do wszczęcia śledztwa. Trzeba sprawdzić wszelkie okoliczności, których dotyczy zawiadomienie – powiedział.

Mazurek pytany w ub. tygodniu w TVP Info, na czym mogło polegać ewentualne przestępstwo, wskazał, że decyzja zezwalająca na budowę na terenie objętym ochroną Natura 2000 dotyczyła dwóch hektarów.

– Wystarczy skorzystać z ogólnie dostępnego Geoportalu, żeby zobaczyć, że inwestycja przekracza ten obszar – powiedział. Dodał – powołując się na doniesienia medialne – że wybudowano tam także sztuczną wyspę i doszło do osuszenia części jeziora.

W związku z inwestycją w Stobnicy w ub. tygodniu kontrolerzy CBA rozpoczęli „czynności analityczno-sprawdzające” w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu (RDOŚ). Wydział Komunikacji Społecznej CBA poinformował PAP we wtorek, że czynności te wciąż trwają i na razie nie ma decyzji, jakie dalsze działania podejmie Biuro – czy będzie to kontrola, czy śledztwo.

Natomiast minister środowiska polecił w ub. tygodniu Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie w RDOŚ pilnej kontroli procesu wydania decyzji ws. budowy na terenie puszczy. Wojewoda wielkopolski zwrócił się zaś do starosty obornickiego o przekazanie dokumentów dotyczących postępowania administracyjnego zakończonego wydaniem decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego, budynku gospodarczego wraz z infrastrukturą techniczną w miejscowości Stobnica w gminie Oborniki.

Prezes firmy D.J.T. Dymitr Nowak zapewnił w ub. tygodniu PAP, że inwestycja w Stobnicy jest realizowana zgodnie z pozwoleniem na budowę. Dodał, że prawidłowość realizacji była wielokrotnie potwierdzana przez nadzór budowlany. Jego słowa potwierdziła w ub. tygodniu powiatowa inspektor nadzoru budowlanego w Obornikach Danuta Wojtkowiak.

– Nie ma przekroczenia przepisów prawa budowlanego. Obrys obiektu jest zgodny z planem zagospodarowania terenu, stanowiącym załącznik do decyzji pozwolenia na budowę. To, co wskazywane jest jako dodatkowa, wybudowana wyspa, to jest zaplecze budowy. Ono zniknie po wybudowaniu obiektu – powiedziała PAP Wojtkowiak.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!