Wiadomości

Program modernizacji śmigłowców Mi-24 jest rozwiązaniem pomostowym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia poinformował Defence24.pl, że do dialogu technicznego dotyczącego modernizacji śmigłowców Mi-24 zgłosiło się 15 podmiotów. Program jest traktowany jako rozwiązanie pomostowe przed wprowadzeniem do służby maszyn uderzeniowych kr. Kruk.

W styczniu bieżącego roku Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpoczęciu dialogu technicznego związanego z modernizacją śmigłowców Mi-24D i Mi-24W.. Będzie on obejmować ocenę możliwości spełnienia przez zmodernizowane maszyny wstępnych wymagań w zakresie systemów uzbrojenia, łączności, ochrony, nawigacji i walki radioelektronicznej. Ponadto, w ramach procedury mają zostać oszacowane koszty pozyskania, eksploatacji i wycofania sprzętu i harmonogram czasowy. Sprecyzowane zostaną też uwarunkowania związane z zabezpieczeniem logistycznym, a ponadto procedura pozwoli na określenie zasad odbioru i nadzorowania sprzętu. Zgodnie z ostatnimi informacjami dialog ma być prowadzony od lipca do września br.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało oficjalnie o planie modernizacji śmigłowców Mi-24 w ubiegłym roku. Ma ona stanowić rozwiązanie pomostowe, przed wprowadzeniem śmigłowca uderzeniowego nowej generacji w programie Kruk. Plan modernizacji śmigłowców Mi-24D/W – jak i będący na etapie dialogu technicznego program ulepszenia maszyn W-3 do wersji wsparcia pola walki – ma umożliwić szybkie przywrócenie Siłom Zbrojnym RP zdolności rażenia celów pancernych i opancerzonych za pomocą przeciwpancernych pocisków kierowanych. Obecnie bowiem, po wyczerpaniu zapasów rosyjskich ppk Szturm i Falanga, Mi-24 nie mają takiej możliwości.

Na początku lutego br. zapadła natomiast decyzja o udzieleniu zamówienia na naprawę główną niesprecyzowanej liczby śmigłowców Mi-24 wraz z wyposażeniem w latach 2019-2020. Wojsko zapłaci za nią ponad 73 mln złotych.

Szczegóły:
https://www.defence24.pl/pietnascie-podmiotow-w-dialogu-technicznym-na-modernizacje-mi-24

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!