Wiadomości

Prof. Winnicki: Stosunek władz białoruskich do Polski jest niezmienny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Stosunek władz białoruskich do Polski jest niezmiennie negatywny – uważa prof. Zdzisław Winnicki, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na początku lipca Związek Polaków na Białorusi alarmował, że w białoruskiej wsi Mikuliszki doszło do zniszczenia grobów żołnierzy Armii Krajowej. Groby znajdowały się na wzgórzu, kwatera miała kształt prostokąta, w który wmurowane były 22 krzyże. Na większości z nich znajdowały się dane pochowanych w tym miejscu w żołnierzy. Miejsce otwarto i poświęcono zaledwie 20 lat temu. W następnych dniach pojawiły się doniesienia o kolejnych tego typu zdarzenia – na polecenie białoruskich władz przy użyciu ciężkiego sprzętu niszczone są polskie groby i cmentarze wojskowe.

– Stosunek władz białoruskich do Polski jest niezmiennie negatywny. W szczególności stosunek do mniejszości polskiej na Białorusi oraz do wszelkich przejawów polskiej aktywności i pamięci historycznej, która na tych ziemiach występuje niemal co krok – ocenił prof. Zdzisław Winnicki w rozmowie z portalem Niezależna.pl.

Zdaniem profesora, sprawa cmentarza AK-owskiego w Mikuliszkach, to “barbarzyński ruch wobec naszych kombatantów: resztek żołnierzy Armii Krajowej”, a także “wulgarne splunięcie w twarz Polsce”.

Politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego odniósł się także do kwestii zarządzenia przez Aleksandra Łukaszenkę ruchu bezwizowego na granicy polsko-białoruskiej. – To było już dawno. Taki system funkcjonował przed wojną na Ukrainie. Wiele osób z niego korzystało. Zanim doszło do antyłukaszenkowskich manifestacji na Białorusi, to ciekawi Polacy licznie jeździli sobie nad Kanał Augustowski, do Grodna, do rozmaitych miejscowości na Grodzieńszczyżnie. To nic nowego ani żadna ulga. Po prostu w swoim czasie Białoruś czerpała z tego duże korzyści turystyczne – powiedział.

/niezalezna.pl, dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!