Wiadomości

Prof. Szwagrzyk: “Strona ukraińska, bezpodstawnie i samodzielnie zabroniła nam prac poszukiwawczych”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Strona ukraińska, bezpodstawnie i samodzielnie zabroniła nam prac poszukiwawczych. Już drugi rok nie możemy prowadzić badań. Tym samym Ukraina jest jedynym państwem na świecie, które nam tego zabrania – powiedział wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Wiosną 2017 roku ukraiński Instytut Pamięci Narodowej wydał zakaz poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen na terytorium Ukrainy. Była to reakcja na zdemontowanie pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu. Ukraińcy twierdzili, że pod pomnikiem znajdowały się szczątki Ukraińskiej Powstańczej Armii. Wersję tę podważyły jednak badania przeprowadzone przez ekspertów Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Mimo to, zakaz wciąż obowiązuje.

O postawie Ukraińców w tej sprawie mówił dziś na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. – To strona ukraińska, bezpodstawnie i samodzielnie zabroniła nam prac poszukiwawczych. Już drugi rok nie możemy prowadzić badań. Tym samym Ukraina jest jedynym państwem na świecie, które nam tego zabrania – powiedział wiceprezes IPN. Profesor podkreślił, że w tej sprawie ze strony władz Ukrainy padło już wiele słów. – Prawie zawsze można usłyszeć ze strony ukraińskiej deklaracje o otwarciu na współpracę. Tymczasem ważne są fakty, nie słowa. Dla strony ukraińskiej są one bardzo niewygodne – ocenił.

– Kilka miesięcy temu obchodziliśmy rocznicę zbrodni wołyńskiej. Do dziś, z kilkuset miejsc, gdzie wymordowano Polaków, przebadano jedynie 5 procent. To pokazuje skalę działań, które musimy wykonać tylko na Wołyniu. A gdzie ofiary wojno polsko-bolszewickiej, gdzie ofiary działań wojennych lat 1939-45? Skala wyzwań jest ogromna – przyznał prof. Krzysztof Szwagrzyk.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!