Wiadomości

Prof. Śpiewak: Nie mogę znieść tej retoryki „ratowania Żydów przez Polaków”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie mogę znieść tej retoryki ratowania Żydów przez Polaków – powiedział prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

– To znaczy, że to ratowanie przez kilka tysięcy szlachetnych osób miałoby udowadniać, że reszta Polaków była tak samo szlachetna – szydził, udając, że nie wie, że w ratowanie Żydów zaangażowane były setki tysięcy Polaków, ryzykując przy tym życie swoje i swoich najbliższych.

Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Paweł Śpiewak był gościem radia TOK FM, gdzie z Piotrem Najsztubem rozmawiał m.in. o Holocauście.

Zapytany o to, czy stosunki polsko-żydowskie się poprawią, ocenił, że „prawicowe ośrodki medialne dostały przyzwolenie na to, żeby wrócić do stereotypów antysemickich i je na nowo nakręcać”.

– Wydrukowaliśmy list negujący takie dziennikarstwo, które jest uprzedzone, w stylu sowieckim. Teraz jesteśmy atakowani za to, że tracimy wiarygodność, że trzeba nas zlikwidować. Używa się języka, który był wstydliwy, a teraz już nie jest – mówił dyrektor ŻIH.

– Jeżeli zadano mi pytanie, które znam od dziesiątków lat, że Żydzi zorganizowali za pomocą Urzędu Bezpieczeństwa pogrom na Polakach po wojnie, to co ja mam z takimi ludźmi zrobić? Jak ich uciszyć? – pytał prof. Śpiewak.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!