Wiadomości

Prof. Friedman: „Pandemia pokazała narodom w Europie, że nie są Europejczykami”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pandemia pokazała wszystkim narodom w Europie, że nie są Europejczykami. Są Niemcami, Włochami, Polakami – mówi tygodnikowi „Gazeta Polska” prof. George Friedman. Według niego Unia Europejska nie zadziałała sprawnie, a w przypadku koronawirusa nie działa w ogóle i czeka ją szybki rozpad.

„Zbliżamy się do punktu, w którym będziemy musieli zaakceptować jakąś liczbę zgonów związanych z wirusem w zamian za funkcjonującą gospodarkę” – wskazał ekspert, pytany, czy strach przed katastrofą gospodarczą może zmienić podejście do pandemii.

Zdaniem Friedmana nie jesteśmy jeszcze w tym punkcie, bo większość ludzi nie poczuła wciąż bezpośrednio ceny, którą będzie musiała zapłacić.

„Ale spodziewam się, że w okolicach lata, nawet jeśli nie będzie szczepionki, społeczeństwa stwierdzą: nie możemy dłużej tkwić w domach, nie tylko ze względów ekonomicznych, lecz także społecznych” – wskazał. Według niego musi zajść proces, który nazywa „rutynizacją choroby”.

Friedman uważa, że państwem, które jest w największym stopniu narażone na zapaść, jest Rosja.

„Ameryka oczywiście zapłaci cenę za obecny kryzys, ale nie będzie to cena oznaczająca straty geopolityczne o takim rozmiarze, które czekają Europę, Rosję czy Chiny” – ocenił w rozmowie z „GP”.

Patrząc na Unię Europejską, czeka ją szybki rozpad – powiedział tygodnikowi. „Pandemia pokazała wszystkim narodom w Europie, że nie są Europejczykami. Są Niemcami, Włochami, Polakami” – wskazał.

Jak dodał, „powróciły granice, a polityka monetarna w strefie euro ciągle dostosowywana jest do potrzeb Niemiec, a nie na przykład Włoch”.

„Unia nie zadziałała sprawnie, a w przypadku koronawirusa nie działa w ogóle” – ocenił. „Teraz biurokraci zaczynają odbywać spotkania, co jest zasadniczą odpowiedzią UE na jakikolwiek kryzys – zorganizować spotkanie” – ironizował.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!