Wiadomości

prof. Nalaskowski został odwieszony i wraca do pracy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Aleksander Nalaskowski został odwieszony.

Prof. Aleksander Nalaskowski został zawieszony na trzy miesiące w obowiązkach nauczyciela akademickiego. Taką decyzję podjął rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu po ostatnich wypowiedziach pedagoga oraz publikacji felietonu w tygodniku „Sieci”, które dotyczyły środowiska LGBT.

Jak tłumaczyła wówczas uczelnia, rzecz dotyczyła „sformułowań użytych w artykule prasowym poświęconym osobom o odmiennej orientacji seksualnej”. Chodziło o jego felieton zatytułowany „Wędrowni gwałciciele”, który ukazał się w ubiegłotygodniowym numerze „Sieci”.

Prof. Nalaskowski był w Białymstoku, kiedy ulicami miasta przechodził marsz równości i nie ma żadnych wątpliwości, że pogwałcono jego prawa jako człowieka i obywatela.

– Tak, oczywiście chodzi o gwałt, czyli o próbę zepchnięcia siłowego, zmuszenia nas, tak jak mnie zmuszano w Białymstoku, żebym chodził gdzieś opłotkami, bo szedł marsz równości. Żebym chodził opłotkami, po trawnikach, żebym szedł za szpalerem policji filmowano mnie, bo okazało się, że to ja jestem niebezpieczny –  tłumaczył naukowiec.

– Ja też poczułem się gwałcony. Gwałcone były moje prawa, prawa do przyzwoitości, prawa do nieoglądania w miejscach publicznych obsceniów, które tam ewidentnie były –  dodał prof. Nalaskowski.

Szykany, jakie spadły na cenionego naukowca, wywołały falę oburzenia. Dziś rektor UMK zdecydował o odwieszeniu prof. Nalaskowskiego. Na stronie internetowej uczelni możemy przeczytać:

Rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn spotkał się w środę 18 września 2019 roku z prof. dr. hab. Aleksandrem Nalaskowskim.

Rozmowa koncentrowała się na kwestiach dotyczących dobra Uniwersytetu i jego pracowników. Prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski wyraził poparcie dla odwołania, złożonego przez swojego pełnomocnika, od decyzji z dnia 11 września 2019 roku o zawieszeniu w obowiązkach nauczyciela akademickiego na trzy miesiące.

Rektor podjął decyzję o uwzględnieniu odwołania, jednocześnie polecając prof. Nalaskowskiemu większą roztropność w formułowaniu swoich tekstów publicystycznych.

Postępowanie wyjaśniające w sprawie będzie kontynuowane.

/umk.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!